Látványos külsőségek közt tette le a hivatali esküt a donecki szakadárok immár szavazatokkal is megerősített önjelölt vezetője. „Becsülettel viselem a Donecki Népköztársaság zászlaját. Veletek együtt újraépítjük a házainkat, az erőműveinket, a bányáinkat. Visszatérünk az elpusztított házakba. Együtt neveljük fel és tanítjuk a gyermekeinket. És nem robbannak bombák az utcáinkon” – fogalmazott Alekszander Zakarcsenko.
A szakadár területeken tartott hétvégi voksolások után Petro Porosenko elnök összehívta az ukrán biztonsági tanácsot. Az államfő szerint a lázadók által rendezett választások sértik a szeptember 5-ei minszki megállapodást és veszélybe sodorják a békefolyamatokat.
„Ennek a bohózatnak, amit tankokkal és gépfegyverekkel irányítottak, semmi köze az emberek érzéseihez, és nem lehet választásoknak hívni ezeket a szó szoros értelmében. Gengszterek, terroristák és behatolók koronázták meg magukat, helyettesnek, miniszternek, miniszterelnöknek, sőt még királynak és uralkodónak is, de bármit is tesznek ezek az emberek a fejükre, csak behatolók, gyilkosok és tolvajok maradnak” – mondta Petro Porosenko.
A kijevi kormány visszavonná Doneck és Luhanszk régió különleges jogállását, amely háromévnyi részleges autonómiát biztosít a két területnek. Az ukrán elnök tanácsadója ugyanakkor leszögezte: ez nem jelenti azt, hogy a kormányerők ismét támadást indítanak a szakadár régiókban.
A voksolást a Nyugat sem ismeri el – ezt már hivatalosan jelezte az Egyesült Államok külügyi szóvivője. „Világossá akartuk tenni, hogy nem ismerjük el legitimnek ezeket a vezetőket, ezért nem is dolgozunk velük együtt. És nem ismerjük el azt sem, hogy ők irányítják Ukrajna ezen részét” – mondta Jen Psaki külügyi szóvivő.
Francois Hollande francia államfő arra szólította fel Vlagyimir Putyin elnököt, hogy ne ismerje el a kelet-ukrajnai szakadár régiókban megrendezett választást, amely szerinte megkérdőjelezi az ország területi integritását. A Kanadában tartózkodó Francois Hollande emellett kijelentette, hogy bár az Oroszországot sújtó nemzetközi szankciók fontosak, de nem szabad, hogy ez legyen az egyetlen válaszintézkedés.