Meng Van-csóut, a kínai óriásvállalat, a Huawei alapítójának lányát múlt szombaton tartóztatták le Vancouver repülőterén, de ezt a kanadai hatóságok csak szerdán, első bírósági meghallgatásakor hozták nyilvánosságra.
Justin Trudeau miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva leszögezte: nem politikai ügyről van szó, kormányának nincs köze a letartóztatáshoz.
„Biztosíthatok mindenkit, hogy a mi országunkban független az igazságszolgáltatás, és a megfelelő hatóságok bármilyen politikai részvétel vagy beavatkozás nélkül jártak el ebben az ügyben. További kommentároktól tartózkodnék, a közlési embargó miatt” – mondta Trudeau.
Azt, hogy pontosan mit követett el Meng, nem közölhetik a kanadai hatóságok, mert a nő ezt megtiltotta, a bíróság jóváhagyásával. Kanada az Egyesült Államok kiadatási kérelmére hivatkozik.
Részleteket John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó sem volt hajlandó elárulni a sajtónak, helyette általánosságban kijelentette: nagyon aggasztónak tartja, hogy egyes kínai cégek a pekingi kormány meghosszabbított kezeként működhetnek.
Washington régóta nemzetbiztonsági fenyegetésként kezeli a Huaweit, a Kongresszus már többször is jelezte, hogy a kínai távközlési vállalat kémkedésre használhatja a legújabb generációs telefonjait. Sajtóértesülések szerint ezért az Egyesült Államok arra figyelmeztette szövetségeseit, hogy hagyjanak fel a Huawei készülékek használatával.
Kína közben Meng azonnali szabadon bocsátását követeli, a külügyminisztérium közlése szerint az indoklás nélküli fogva tartás sérti a nő emberi jogait. A Huawei pedig úgy nyilatkozott, hogy az amerikai kormány nyomásgyakorlásáról van szó, ami szembemegy a szabad verseny szellemiségével.
Az ügyben pénteken újabb bírósági meghallgatást tartanak.