Az Iszlám Állam szélsőséges fegyveres csoportja különös kegyetlenséggel gyilkol le mindenkit, aki nem az iszlám vallás híve. Eddig több száz jazidit megöltek, asszonyaikat pedig rabszolgaként hurcolták el. Az iraki miniszterelnök korábban azt ígérte, hogy megvédi a kisebbségeket az Iszlám Állam fegyvereseitől, a hadsereget ugyanakkor korábban meggyengítették, a katonák sokszor elmenekülnek a harcok elől. „Az elmúlt években attól tartott, hogy meg fogják puccsolni belülről, ezért az iraki hadsereget kézi vezérléssel irányította. Tehát van az irodája, az elnöki irodája alatt egy szervezet, amelyen keresztül ő közvetlenül tud utasításokat adni. Tehát nem a honvédelmi miniszteren, vezérkari főnökön keresztül” – mondta Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa.
Maliki most éppen attól tart, hogy az államfő hajt végre puccsot ellene, ezért a bagdadi utcákra vezényelte az iraki rendőrség különleges egységeinek tagjait. Ezzel párhuzamosan televíziós beszédbe rótta meg az államfőt, mert nem kérte kormányalakításra őt. „Az ország elnöke kétszer is megsértette az alkotmányt. Először akkor, amikor meghosszabbította a kinevezési határidőt, másodszor pedig akkor szándékosan nem kérte fel kormány alakításra a győztes koalíció jelöltjét” – mondta Núri el-Máliki iraki miniszterelnök.
El-Máliki síita blokkja megnyerte ugyan az április 30-i parlamenti választásokat, de nem szerzett parlamenti többséget hozzá. Az eddig miniszterelnök továbbra is magának követeli a posztot, a kurdok és a szunniták azonban nem hajlandók koalícióra lépni vele, őt tartják ugyanis felelősnek az Irakban kialakult helyzetért.
Az iraki államfő nem Núri al-Málikit, hanem egy másik politikust bízott meg a kormányalakítással, noha egy bírósági döntés szerint is az eddigi miniszterelnököt kellett volna felkérnie. Máliki hívei lázadoznak, Amerika viszont üdvözölte az iraki elnök lépését.