Az amerikai hatóságok lezárták a világ egyik legforgalmasabb autós határátkelőjét San Ysidronál egy amerikai biztonsági gyakorlat miatt.
„Ez szégyen. Soha nem láttunk még ilyet nagyon szomorú ami történik, az nagyon szomorú” – mondta egy tijuanai lakos.
Az amerikai elnök csütörtökön közölte: engedélyezte a határra vezényelt katonáknak a fegyverhasználatot.
„Ha kell, akkor használnak éles lőfegyvert. Engedélyt adtam rá, ha kell. Remélem, nem kell. De tudják, minimum 500 veszélyes bűnözővel van dolgunk. Nem engedem, hogy a hadsereget kihasználják. Nincs választásom” – mondta Donald Trump.
Odaát, Mexikóban 6 ezer közép-amerikai államokból érkezett ember várja, hogy menedékkérelmet adhasson be az Egyesült Államokba. A hatóságok szerint ez akár fél évig is eltarthat.
A tijuanani polgármester a mexikói kormány és az ENSZ segítségét kérte a humanitárius válság kezeléséhez.
„A belügyminisztérium joga lépéseket készül tenni, amely segítségével megfelelő támogatást tudunk nyújtani a menekülteknek. Kérjük a belügyminisztériumot, és a különböző nemzetközi csoportokat, hogy küldjenek humanitárius segítséget az ENSZ nevében” – mondta Juan Manuel Gastelum, Tijuana polgármestere.
A Hondurasból, El Salvadorból és Guatemalából a szegénység és a bűnözés miatt útnak indult emberek az Egyesült Államokba akarnak jutni. Sokan azonban látva a történteket feladták a reményt arra, hogy bejuthatnak. Inkább eladják mindenüket, és repülőjegyet vesznek, az egykori gyarmattartó, Spanyolországba, majd Madridban kérnek menedéket.
„Szörnyű. Nem készültünk fel a hideg időre. Félek, hogy a gyerekem megbetegszik, és nem lesz pénzünk a kezelésére. Nem pénzt, hanem menedéket kérünk, lehetőséget, hogy dolgozhassunk, mert nem azért jöttünk ide, hogy itt maradjunk, és ne csináljunk semmit. A fiúnkért akarunk dolgozni” – mondta egy El Salvador-i menekült.
A belügyminisztérium szerint 2010 óta 12-szeresére nőtt a menedékkérők száma Spanyolországban. A legtöbben szírek, venezuelaiak, kolumbiaiak, vagy hondurasiak Csak idén októberig 45 ezren érkeztek.