A tüntetők minden nap az utcára vonulnak, a bírák viszont otthon maradnak Egyiptomban, a hatalmi harc legújabb fejezetében.
„Egyiptom bírái nem hajlandók felügyelni az alkotmányról rendezendő népszavazást, amelyet december 15-ére tűztek ki. Az úgynevezett alkotmányos rendeletet el kell törölni, vagy befagyasztani, minden cikkelyével együtt” – fogalmazott Ahmed el-Zend, az Egyiptomi Bírák Szövetségének vezetője.
Az arab ország bírói szövetsége arra hivatkozva hirdetett sztrájkot, hogy a kormánypárti tüntetők megfélemlítették őket, ilyen közegben pedig nem tudják nyugodtan végezni a munkájukat. A demonstrálók akkor vették körbe a legfelső bíróság épületét, amikor a testület az alkotmányozó nemzetgyűlés és az iszlamista többségű parlamenti felsőház feloszlatásáról akart dönteni. A tiltakozók a Mubarak-rezsim örökségének tekintik a még a megbuktatott elnök által kinevezett főbírákat.
A kormányellenes tüntetők pedig a Tahrír téren gyűltek össze. „Az ország most megosztott. Az egyik oldalon a Muszlim Testvériség, a másikon a tüntetők állnak. Egyiptom most olyan, mint egy kitörni készülő vulkán. Ha ez megtörténik, mind megbukunk” – nyilatkozta egy ellenzéki tüntető.
A bírák és az ellenzékiek leginkább azt kifogásolják, hogy az alkotmányozó gyűlés, amelyben jelentős többségben vannak a Muszlim Testvériség képviselői, a szélsőséges iszlám térnyerését elősegítő tervezetet hagyott jóvá múlt hét csütörtökön.