A Keleti Ázsiai Fórumon, Vlagyivosztokban, Oroszország legkeletibb városában együtt sütött palacsintát a kínai és az orosz elnök. Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz államfők szokatlanul barátságos hangnemben találkoztak a sajtó képviselői előtt. Vlagyimir Putyin arról beszélt, hogy az ázsiai országoknak egyre égetőbb problémát jelent a világszerte terjedő gazdasági protekcionizmus. A kínai elnök is azt hangsúlyozta, hogy az észak-kelet ázsiai országoknak össze kell fogniuk.
„A bizalmat kell erősítenünk a térség stabilitása és békéje miatt. Mély és komplex változások vannak folyamatban a nemzetközi helyzetben. Az erő politikája az egyoldalú törekvések és a protekcionizmus veti fel a fejét” – nyilatkozta Hszi Csin-ping kínai elnök.
A gazdasági fórumon a Nagy-Britanniai idegméreg támadásról is beszélt az orosz elnök. Putyin szerint ismerik a brit rendőrségi fotókon bemutatott két férfit, akiket a Szkripál család megmérgezésével gyanúsítanak.
„Megnéztük, hogy ki lehet ez a két ember, tudjuk kik ők. megtaláltuk őket. remélem, hogy előlépnek és tisztázzál magukat, mert az mindenkinek jobb lenne. Nincs itt semmi különös vagy bűnös. Biztosíthatom önöket, de majd idővel kiderül.” - mondta az orosz elnök. Kérdésre válaszolva megjegyezte, hogy a gyanúsítottak "mindketten civilek".
A japán miniszterelnök beszélt Észak-Koreáról is. Abe Shinzo azt mondta: találkozni akar a kommunista ország vezetőjével, de konkrét lépések még nem történtek.
„Nekem is túl kell lépnem a kölcsönös bizalmatlanságon, előre kell lépjek és találkoznom kell Kim Jong Un elnökkel. Jelen pillanatban semmiről sincs döntés a Japán-Észak-koreai csúcstalálkozó ügyében, de ha lesz ilyen esemény, az a szándékom, hogy tartsunk egy találkozót az erőszakos elrablások témakörében is” – mondta Abe Shinzo japán miniszterelnök.
Több mint 70 éves kérdések is terítékre kerültek a fórumon: Japán és az Oroszország között ugyanis nem született még békeszerződés a második világháború lezárásaként. Most, a vlagyivosztoki fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta Abe Shinzo japán miniszterelnöknek, hogy a békeszerződést, még az idén írják alá.