Az olasz miniszterelnök elfogadhatatlannak tartja azt, ahogy az európai vezető pozíciókról a jobboldal bevonása nélkül döntöttek Brüsszelben. A 3. legnagyobb és egyben jobboldali pártcsoportot vezető Meloni az eljárást veszélyes precedensnek tartja, amelyből a jobboldalt és egyben az Unió 3. legnagyobb gazdaságát, vagyis Olaszországot is kihagyták. Nem így látja az olasz baloldal. A sajtónak nyilatkozó képviselőjük szerint Meloninak tudomásul kellene vennie, hogy továbbra sem kap szót Európában.
Érthetetlen, hogy Meloni, aki mindig a nép akaratának szószólójaként lép fel, ebben az esetben nem fogadja el az európai népnek az Európai Parlamentben kifejezett döntését
– mondta egy a baloldali képviselő.
A Liga azonban komolytalannak tartja azt, hogy az európai vezető pozíciókat olyan országok delegáltjainak adták, akik nem kormányzó pártok és megsemmisítő vereséget szenvedtek a két héttel ez előtti választásokon. Ezek közé tartozik Ursula von der Leyen, Antonio Costa és Roberta Metsola is, akik ellenzékben vannak saját hazájukban. Metsola pedig egy alig több mint fél millió lakosú szigetet képvisel. Az egyetlen kormányon lévő vezető Kaja Kallas észt miniszterelnök, aki egy kevesebb mint 1,5 milliós lakosságú országot vezet, mégis az Unió külügyi biztosi címének nyertese.
Mindez a háttérben Emmanuel Macron és Olaf Scholz akaratának köszönhető, akiknek a támogatottsága szintén történelmi mélyponton van saját hazájukban.
Az hogy Önök kire szavaznak az itt senkit nem érdekel. Mindig megpróbálják fenntartani a status quo-t azon a 3-4 csoporton keresztül, amelyek garantálják, hogy nem lehet változást elérni... Tehát a jobboldali többség lehetősége ezekben az intézményekben komoly akadályokba ütközik
– mondta Marco Campomenosi, a Liga képviselője.
Azt egyelőre nem tudni, hogy Olaszország készül-e bármilyen válaszlépésre a határozatokkal kapcsolatban. Viszont a gazdasági pozíciók élére a hírek szerint Franciaország és Olaszország szeretne vezetőket delegálni.