Elérték a kormányerők Szíria északi részében található Manbidzs városát. A település jelenleg még a kurdok ellenőrzése alatt áll, de a török hadsereg már ostromolja. Damaszkusz és a Szíriai Demokratikus Erők összefogtak annak érdekében, hogy megállítsák a török offenzívát.
Ankara ugyanis azért indította el a „Béke Forrása” fedőnevű hadműveletet a térségben, hogy létrehozhasson egy biztonsági övezet Észak-Szíriában, ami lehetővé tenné hogy a Törökországban tartózkodó menekültek hazaküldését. Ezt a régiót azonban a törökök által terroristáknak minősített kurd milíciák tartják ellenőrzésük alatt.
Az pedig csak tovább élezi a feszültséget, hogy a harcok miatt az Iszlám Állam több korábban elfogott tagja is megszökött. Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője arra figyelmeztetett, hogy a török hadművelet nem csak a régió stabilitását veszélyezteti.
A török katonai akció legfenyegetőbb következményét abban látjuk, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet ismét levegővételhez jut, ami az Európai Unióra nézve is közvetlen biztonsági fenyegetést jelent " - jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Az amerikai elnök is azt szorgalmazta, hogy a kis ázsiai ország vessen véget a szíriai hadműveletnek.
A két elnök telefonon egyeztetett Erdogan kérésére. Az Egyesült Államok azt akarja, hogy Törökország haladéktalanul állítsa le az inváziót, hirdessen tűzszünetet és kezdjen tárgyalásokat a kurd erőkkel. Washington nem adott zöld jelzést a szíriai behatolásra. Erdogan ígéretet tett arra, hogy a török erők nem fogják támadni a kurdok térségbeli fellegvárát, Kobane városát - ismertette a részleteket az amerikai alelnök, Mike Pence.
Washington eközben megemelte a török acélipari termékek vámtarifáját, valamint szankciókat vezetett be. Szakértők szerint a lépés mögött az állhat, hogy az USA helyre akarja állítani tekintélyét, amiért kivonta csapatait Szíriából, megnyitva az utat a török hadművelet előtt.
Hatékony és azonnali szankciókat vezettünk be három török miniszterrel szemben - a honvédelmi a belügy és az energiaügyi miniszter ellen. Emellett retorziókkal sújtottuk a védelmi, az energiaügyi és természeti források minisztériumát is. Ezeknek a büntetőintézkedéseknek nagyon súlyos hatásai lesznek a török gazdaságra - közölte Steven Mnuchin, az Egyesült Államok pénzügyminisztere.
Az október 9-én indult hadműveletben már több mint 50 ember vesztette életét, köztük civilek is. Az összecsapások miatt eddig 160 ezer embernek kellett elhagyniuk otthonaikat.
Hír TV