Hatalmas szürke füstfelhő jelzi, messze még Kobani ostromának a vége. Az észak-szíriai határvárosért tovább harcolnak az Iszlám Állam fegyveresei a helyi kurdok ellen. A dzsihadisták dolgát egyre jobban megnehezítik a kurdokat támogató nyugati légicsapások. „Úgy véljük, bár nehéz pontos adatot mondani, hogy az Iszlám Államnak újabb több száz harcosát megöltük Kobaniban és a város mellett” – közölte John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője.
A legutóbbi hírek szerint az iszlamisták visszavonultak Kobani több stratégiai fontosságú negyedéből is, és az eddigi 40 százalék helyett már csak a város 20 százalékát tartják ellenőrzésük alatt. A fegyveres harcok mellett gerillamódszereket is használnak a dzsihadisták: házi készítésű bombákkal támadják Kobani forgalmas városrészeit, például a központi buszpályaudvart.
„Nagy területeket foglaltak el, amelyeket nem tudnak ellenőrzés alatt tartani, ezért vetnek be ilyen bombákat” – vélekedett Omar Dzsalal kurd tábornok, aki társaival együtt brit bombaszakértőktől kap kiképzést, hogy hatástalanítani tudja a dzsihadisták által használt robbanószerkezeteket.
Az ENSZ korábban arra figyelmeztetett: népirtásba torkollhat, ha az Iszlám Állam teljesen elfoglalja a török határon fekvő Kobani városát. Barack Obama kedden kijelentette: az Egyesült Államok folytatja a légicsapásokat a térségben, és hosszú hadjárat áll a dzsihadisták elleni nemzetközi koalíció előtt.
Közben szünet nélkül érkeznek Irakba és Szíriába azok a nyugati állampolgárok, akik az Iszlám Állam oldalán akarnak fegyvert ragadni. Egy marokkói származású férfit két kislányával együtt fogtak el az arab országban – a francia feleségét hátrahagyó apa azt tervezte, hogy a dzsihadistákhoz csatlakozik.
A harcok helyszínére tartók tizede fiatal lány. Egy francia fiúnak a 17 éves húga 7 hónapja tűnt el, és amikor legközelebb hallottak róla, már egy 25 éves iszlamista felesége volt Szíriában. „Beszéltem vele a távozása előtti napon; viccelődtünk a telefonban, teljesen normálisan beszélgettünk, mint egyik testvér a másikkal. Nem volt semmi, ami miatt aggódnunk kellett volna, minden normális volt. Akkor is, amikor apám kitette az iskola előtt” – mesélte Jonathan Ali Mehenni, Sahra Mehenni testvére.
Egy 130 érintett családdal kapcsolatot tartó francia antropológus szerint nem igaz, hogy csak muszlim szülők gyermekei csatlakoznak az Iszlám Államhoz. „Eddig a radikális iszlám főként fiúkra volt hatással, azokra, akiket érzékeny fiúknak nevezünk: munkanélküliekre, családi problémákkal. Idén március óta számos olyan anya hívott fel, akiknek besorozták a lányát. Ezek az anyák tanárok, ügyvédek, közalkalmazottak; gyakran ateista családból származnak, olyan családokból, amelyeknek semmi közük az iszlám történelméhez vagy emlékezetéhez” – mondja Dounia Bouzar francia antropológus.
A francia belügyminisztérium szerint mintegy 1000 állampolgáruk dönthetett úgy, hogy a dzsihadisták mellé áll – köztük muszlim hitre áttért zsidók is.