Óriási láncreakció indult be egy orosz bázison, több száz bomba robbanhatott fel. Az ukránok a Kurszki területtől nagyjából 450 kilométerre lévő Lipeck–2 nevű katonai repteret támadták drónokkal.
A térséget több támadás is érte ezért Lipeck közelében lévő négy falu lakóit evakuálni kellett és szükségállapotot rendeltek el.
Közben először reagáltak az ukránok a kurszki behatolásra: szerintük az eszkaláció gyökere Moszkva agressziója. Erről az elnöki hivatal tanácsadója beszélt egy interjúban.
Csütörtök este már az ukrán elnök utalt az offenzívára.
Az ukránok tudják, hogyan érjék el céljaikat. Oroszország háborút hozott a földünkre, és éreznie kell a következményeit annak, amit tett
– mondta Volodimir Zelenszkij.
Az Unió azon az állásponton van, hogy Ukrajnának joga van Oroszország területén is katonai akciót végrehajtani – ezt hangoztatta az Európai Bizottság külügyi szóvivője a krimi támadással kapcsolatban.
Ukrajna illegális megszállás alatt áll. Ukrajna törvényes háborút folytat az illegális agresszió ellen. Az önvédelemhez való nemzetközi jog értelmében Ukrajna jogosult arra is, hogy ott mérjen csapást az ellenségre, ahol azt szükségesnek tartja a saját területén, de az ellenség területén is.
Berlin hivatalosan nem engedélyezte német fegyverek és katonai eszközök bevetését, illetve alkalmazását Oroszország területén, mégis német páncélosok tűntek fel a Föderációban, a kurszki területen – erre már Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő mutatott rá a Napindítóban.
Scholz mindig azt mondta, hogy a német fegyvereket orosz területeken ne vessék be. Hát most bevetették. Fütyülnek arra, hogy Scholz mit mond. Nyilván az amerikaiaktól megkapták az engedélyt, még akkor is, ha az USA most döbbenten néz, hogy mi történt, mert ő erről nem hallott hivatalosan
– hangsúlyozta Nógrádi.
A Híradó által megkérdezett biztonságpolitikai szakértő szerint ez nem szól másról, csak politikáról.
Ez politikai játék, tulajdonképpen a politikusok egyeztek meg abban, hogy nem engedheti meg azt, hogy Oroszország nagyobb intenzitással tudjon támadni. Ez egy közös érdek és ezt a közös érdeket próbálják megvalósítani a gyakorlatban
– mondta Kis Benedek József, majd hozzátette: olyan országok is támogatják most Ukrajnát, akik ezelőtt nem igazán nyújtottak segítő kezet.