Május végén írták alá a Déli Áramlat több mint ötszáz kilométeres bulgáriai szakaszának megépítéséről szóló határozatot. A beruházás értéke hat és fél milliárd euró, amit a Gazprom egyik érdekeltsége kapta. „Szeretném megerősíteni, hogy a Gazprom részéről nagyon örülünk annak, ahogy a projekt halad, eddig sikerült tartani magunkat tervekhez és az időpontokhoz” – mondta Leonyid Csugunov, a Gazprom vezérigazgatója.
A kijevi kormány a kezdetektől ellenzi a projektet, mert szerinte ezzel csak növekszik Oroszország és a Gazprom befolyása Európában. Az Európai Unió most az uniós jogra hivatkozva akasztotta meg a beruházást. „Annyit tettünk, hogy tájékoztatást küldtünk az eljárási szabályok megsértéséről. Hivatalosan kértünk információkat a bolgár hatóságoktól, és kértük a munkálatok beszüntetését mindaddig, amíg nem hangoljuk össze a folyamatot az uniós szabályokkal” – közölte Antoine Colombani, az EU szóvivője.
Az uniós szabályok tiltják ugyanis, hogy gázszolgáltatók egyben gázvezeték tulajdonosok is legyenek. Brüsszel azt is kifogásolja, hogy a pályázatok elbírálásakor az orosz és bolgár cégeknek kedveztek. A bolgár gazdasági és energiaügyi miniszter szeretné elkerülni, hogy az ügy miatt az Európai Bíróság szankciókat vezessen be Bulgária ellen, ezért hajlik a tárgyalásokra az unióval.