A légicsapásokban a tigréi főváros, Mekele körül megsemmisítettek nehéztüzérségi eszközöket, így a többi között rakétaindítókat is - ismertette a miniszterelnök.
Abij Ahmed hozzátette: ez lehetetlenné teszi a felkelők esetleges válaszcsapását.
A kormányfő bejelentése szakértők szerint a konfliktus elmélyülésének újabb jele, és akár polgárháborúba is sodródhat az ország.
A miniszterelnök nem tért ki arra, hogy vannak-e a "hadművelet első szakaszának" áldozatai. Abij Ahmed ugyanakkor leszögezte: a hadműveletet "a junta felelősségre vonásáig" folytatni fogják.
Szudán pénteken lezárta Etiópiával közös határát az utóbbi országban dúló erőszak miatt. Tigré tartomány a szudáni al-Kadárif és Kaszala államokkal határos.
Szerdán fél évre rendkívüli állapotot hirdettek ki az észak-etiópiai Tigré tartományban, miután felkelők katonai létesítményeket támadtak meg, hogy tüzérségi fegyvereket és más hadfelszereléseket zsákmányoljanak az ott állomásozó hadseregtől. A hadsereg azóta hadműveletet kezdett az Eritreával határos tartományt egykor vezető Tigraji Népi Felszabadítási Front (TPLF) nevű párt fegyveres lázadóival szemben. A felkelők évtizedekig meghatározó szerepet töltöttek be az ország politikai életében. Abij Ahmed 2018-as megválasztásakor léptek ki az etiópiai kormánykoalícióból. Noha Etiópiában az augusztusra tervezett választásokat a koronavírus-járvány miatt elhalasztották, Tigré tartományban szeptemberben - dacolva a központi hatalom akaratával - helyhatósági választásokat tartottak, amelyen a többség a tavaly Nobel-békedíjjal kitüntetett Abij Ahmed kormánya ellen szavazott.
MTI