Guterres a délkelet-ázsiai országban két éve lezajlott puccs közelgő évfordulóján hangsúlyozta: ha a mianmariak nem gyakorolhatják szabadon politikai jogaikat, a voksolás csak tovább szítja a feszültséget az országban.
A főtitkár emellett szót emelt a mianmari kisebbségek - köztük a rohingják - jogainak tiszteletben tartásáért, valamint felszólította a Mianmarral szomszédos országokat, gyakoroljanak nyomást a vezetésre az emberi jogok és a demokratikus normák tiszteletben tartása érdekében.
A junta a múlt héten új választási törvényt fogadott el, melynek értelmében a többi között minden, alakulóban lévő, valamint indulni akaró pártnak 60 napja van regisztrálni a választási bizottságnál, legalább 100 ezer tagot kell mozgósítania és az ország 74 kerületének legalább a felében irodát nyitnia.
Elemzők szerint a módosításokkal a junta célja saját hatalmának bebetonozása, valamint egy olyan politikai rendszer létrehozása, amelyet az ellenőrzése alatt tud tartani.
Jóllehet a választások időpontját most sem véglegesítették, a vezetés korábban azt ígérte, augusztusban rendezik meg.
Mianmarban a hadsereg 2021 február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával erőszakkal átvette a hatalmat, letartóztatta az ország de facto vezetőjét, Aung Szan Szú Kjít és az általa vezetett Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos politikusát. A hadsereg azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a 2020. novemberi választással kapcsolatos panaszaikat. A választást toronymagasan az NLD nyerte meg.
A hatalomátvétel nyomán szinte azonnal országszerte tömegtüntetések robbantak ki, amelyeket a hadsereg rendre vérbe fojtott. A demonstrációkban sokan meghaltak, a hadsereg pedig több ezer embert vett őrizetbe.
MTI