A közlemény szerint az ENSZ által koordinált humanitárius műveletek tavaly több mint 140 millió embernek nyújtottak életmentő segítséget. A segélyszervezeteknél dolgozó, többnyire helyi munkatársak kitartottak a saját közösségük szolgálatában a brutális erőszak ellenére is - emelték ki, hozzátéve: tevékenységüket még a súlyos finanszírozási hiányosságok idején is folytatták a rászorulók támogatása érdekében.
"A humanitárius világnapon ismét tisztelgünk bátorságuk, eltökéltségük és az emberiségnek nyújtott szolgálatuk előtt"
- fogalmaztak.
Ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy
eddig 2023 volt a leghalálosabb év a történelemben a humanitárius munkások számára.
Gázában, Szudánban és sok más helyen a humanitárius munkásokat ugyanúgy megtámadják, megölik, megsebesítik és elrabolják, mint az általuk támogatott civileket - mutattak rá.
Az ENSZ szerint "a civileket háborús időkben védő nemzetközi humanitárius jogot figyelmen kívül hagyják és lábbal tiporják", a számonkérés elmarad.
"Ez az emberiség, a felelősség és a vezetési képesség kudarca"
- hangsúlyozta a szervezet a közleményben.
A nemzetközi szervezet azt követeli, hogy a civilek védelme érdekében a kormányok gyakoroljanak nyomást a konfliktusban részt vevő valamennyi félre. Követelik továbbá a nemzetközi jogot megsértő hadseregeknek és csoportoknak történő fegyverszállítások leállítását, valamint a büntetlenség megszüntetését, és hogy az elkövetők elnyerjék méltó büntetésüket.
A humanitárius munkások megünneplése nem elég, többet kell tenni a "mi közös emberiségünk védelméért és megőrzéséért" - figyelmeztetett az ENSZ a közleményben.
Fotó: Shutterstock