A közleményben hozzátették, hogy a katonák mellett az Egyesült Államok katonai eszközöket, elsősorban Patriot-rakétákat, két repülőrajt és egy THAAD rakétavédelmi rendszert is küld a királyságba.
Szeptember végén, szaúdi olajlétesítményeket ért rakétatámadás után Washington már jelezte, hogy bővíti a szaúd-arábiai kontingensét, az arab ország védelmi képességei fokozása érdekében.
A közlemény arra nem tért ki, hogy e háromezer katonából hányan lesznek azok, akik nemsokára hazatérő társaikat váltják fel, valamint nem tudni azt sem, Washington küld-e újabb hadihajót a térségben május óta horgonyzó USS Abraham Lincoln repülőgép-hordozó helyére, amelyik a tervek szerint csak az év végéig maradna itt.
Szeptember 14-én drón- és rakétatámadások érték a Saudi Aramco szaúd-arábiai állami olajvállalat két olajterminálját, köztük a világ legnagyobb olajfinomítóját. A támadásokat, amelyek felére csökkentették Szaúd-Arábia olajkitermelését, a jemeni húszi síita lázadók vállaltak magukra, Rijád és szövetségese, Washington azonban a felkelőket támogató Iránt tették felelőssé a támadásokért. Teherán a vádakat elutasította, korábban pedig többször leszögezte, hogy a húszikat pusztán politikailag támogatja, katonailag nem.
Az Egyesült Államok 2003 óta először növeli szaúd-arábiai katonai kontingensének létszámát.
Washington az elmúlt hónapokban nem titkolta: a térségben olyan koalíciót szeretne kiépíteni, amely elrettentené Iránt. Elemzők szerint ebben Rijádnak kulcsszerepet szánna.
MTI