Az „Organized Crime and Corruption Reporting Project” (OCCRP) nemzetközi újságírói hálózat számos nagy leleplezésben vett részt az elmúlt évek során. Cikkeik mind korrupcióval és szervezett bűnözéssel kapcsolatos oknyomozások, amelyek a legmagasabb politikai körökhöz vezettek. Most azonban maga a szervezet vált egy aktuális vizsgálat célpontjává – írja a Norddeutscher Rundfunk, a szászországi közmédia.
Több nemzetközi médium – nevezetesen a francia „Mediapart”, az amerikai „Drop Site News” (DSN), az olasz „Il Fatto Quotidiano” és a görög „Reporters United” – arról számolt be, hogy az OCCRP főként az amerikai kormány pénzéből finanszírozza magát.
A vizsgálat, amelyben az NDR újságírói is részt vettek, azt állítja, hogy a hálózat 2008-as alapítása óta legalább 47 millió amerikai dollárt kapott különböző amerikai hatóságoktól.
Ezek a kifizetések, valamint az amerikai kormánnyal való szervezeti kapcsolatok megkérdőjelezik az OCCRP újságírói függetlenségét. A kutatás azonban nem talált bizonyítékot közvetlen befolyásolásra.
A „Mediapart” és a „DSN” vádjai súlyosak: az OCCRP elhallgatja a nyilvánosság és partnerei előtt, hogy milyen mértékben finanszírozza őket az amerikai kormány. 2014 és 2023 között az amerikai kormány az OCCRP összes kiadásának körülbelül 52%-át fedezte. Ezt az OCCRP éves pénzügyi auditjai és az amerikai hatóságok nyilvánosan elérhető dokumentumai támasztják alá.
Azonban az OCCRP egy friss nyilatkozatában visszautasított minden befolyásolásra vonatkozó vádat. A „Mediapart” és a „DSN” szerint az OCCRP alapítását amerikai kormányzati tisztviselők ösztönözték.
Drew Sullivan, az OCCRP alapítója 2008-ban 1,7 millió dolláros indulótámogatást kapott az amerikai Külügyminisztérium Nemzetközi Kábítószer-ellenes és Bűnüldözési Hivatalától (INL).
Az amerikai kormány azóta is a szervezet egyik legnagyobb támogatója maradt. Az indulótámogatásból Sullivan újságírói egységeket hozott létre a volt Jugoszlávia utódállamaiban, és helyi oknyomozó újságírókat képzett ki. A cél az volt, hogy „újságírói munkával leleplezzék a korrupciót és a szervezett bűnözést”, valamint „támogassák a demokratikus struktúrákat”.
Azóta az OCCRP világméretű hálózattá nőtte ki magát, saját állítása szerint több mint 150 újságíróval, akik 30 országban, minden kontinensen dolgoznak.
Az OCCRP is részesült európai országok – például Dánia, Nagy-Britannia és Franciaország – támogatásából. Az elmúlt 10 évben ezek összege összesen mintegy 15 millió dollár volt.
Forrás: Mandiner
Fotó: AFP