11 éve nem volt ilyen lassú a kínai gazdasági növekedés üteme, de akkor a világ az egyik legsúlyosabb pénzügyi válsággal küzdött. Negyedéves összevetésben 1,6 százalékos volt a bővülés a harmadik negyedévben.
Kína egyre jobban integrálódik a világgazdasági folyamatokba, Kína mostanra a világ második legnagyobb gazdasága. A külső tényezők egyre jobban hatnak rá és egyre több a bizonytalanság, főleg a kínai amerikai kereskedelmi kapcsolatokban, és ez jelentősen hat a gazdasági növekedésre is
. – mondta Mao Shengyong, a statisztikai hivatal szóvivője.
Az amerikai-kínai kereskedelmi háború valóban húsbavágó Kínának. Az amerikai védővámok miatt drágábban tudja eladni a termékeit, és az amerikai lépésekre tett kényszerű ellenintézkedések is sokba kerülnek.
Peking közben a magas költségvetési hiánnyal is küzd. Az állam túlköltekezése miatt már nem lehet úgy stimulálni a gazdaságot, mint a pénzügyi válság idején. Akkor a hatalmas állami infrastruktúra fejlesztés és a belső fogyasztás ösztönzése ellensúlyozta a külső hatásokat. Kínának ugyanakkor még így is sok eszköze van arra, hogy stabilizálja a gazdasági folyamatokat.
Brüsszelben is részben a kereskedelmi háború a téma az Európai Unió és az ázsiai országok csúcstalálkozóján. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt Kína egyre inkább keresi Európával a partnerséget és az Európai Bizottság is azt kéri Kínától, hogy nyissa meg jobban a gazdaságát az európai vállalatok előtt.