A Reuters 2012-ben forgatott egy nyugdíjas férfival riportot, amikor Görögország már másodjára fordult segítségért hitelezőihez: a Nemzetközi Valutaalaphoz, az Európai Unióhoz és az Európai Központi Bankhoz. A férfi akkor azt mondta, gyakorlatilag a túlélésért küzd, a jelentős nyugdíjcsökkentés és a kormány által bevezetett más megszorító intézkedések miatt.
Most, 2018-ban ismét felkeresték, hogy meséljen arról, hogyan változott meg az élete az elmúlt 6 évben – így, hogy a görög gazdaságot már életképesnek minősítik az elemzők, és augusztus 20-án le is jár a nemzetközi hitelprogram.
A 81 éves férfi nem sok pozitív fejleményről tudott beszámolni. „Ebben a nagy jólétben semmit sem tudunk megvenni, nincs pénzünk hogy vásároljunk. Mindent megnehezítenek nekünk, imádkozunk, hogy végre megjöjjön a nyugdíj, hogy visszafizessük az adósságunkat, ezt csináljuk” – panaszolta Jorgosz Vagelakosz.
A férfi és felesége a gyógyszert is hitelbe veszi. Nem csoda: a görögországi válság ideje alatt a kormányzati megszorítások gyakorlatilag megfelezték a nyugdíjukat: 1200-ról 685 euróra. A nemzetközi hitelprogram végétől sem várnak megváltást.
„A megszorításoknak sosem lesz vége. Még ha le is jár a hitelprogram augusztusban, a kormány folyamatosan emlékeztetni fog minket rá” – tette hozzá.
Az athéni kormány a hitelprogram lejárta után, 2019-re és 2020-ra is további nyugdíjcsökkentést, valamint adóemeléseket tervez.