Bizonyíték továbbra sincs, de egyre többen állítják, hogy a szír vezetés vegyi fegyvereket vetett be az ellenzék ellen. Recep Tayyip Erdogan egy interjúban úgy fogalmazott: a török kórházakban ápolt szír áldozatok égési sebeiből arra következtetnek, hogy vegyi fegyver okozta sérüléseiket. „Teljesen egyértelmű, hogy a szír rezsim vegyi fegyvert használt. Hírszerzési információink szerint úgy körülbelül 200 rakétát vethettek be, de lehet hogy ennél is többről van szó” – közölte a török miniszterelnök.
Arra azonban Törökországnak sincs egyértelmű bizonyítéka, hogy mindegyik rakétán volt vegyi töltet, és ez szarin gáz lett volna.
Az Egyesült Államok is régóta hangoztatja, hogy a szíriai polgárháborúban vegyi fegyvereket alkalmaztak. A Fehér Ház, úgy tűnik, tanult hibájából, 2003-ban ugyanis arra hivatkozva indított háborút Irakban, hogy az arab államnak vegyi fegyverei vannak. Utóbb állításaikat nem tudták bizonyítani. Washington most addig nem dönt katonai lépésekről, amíg 100 százalékos bizonyosságot nem szerez a nemzetközi szabályok megsértéséről.
„Az Egyesült Államok minden lehetséges eszközzel továbbra is segíteni fogja a szíriai embereket, hogy megdönthessék a rezsimet, és az országban ismét béke és stabilitás uralkodhasson” – nyilatkozta az amerikai védelmi miniszter.
A szíriai polgárháború elmúlt két évében az ENSZ adatai szerint több mint hetvenezren vesztették életüket. Az amerikai külügyminiszter csütörtökön bejelentette: Washington százmillió dollár humanitárius segélyt folyósít a szíriai menekültek támogatására. Az összeg felét Jordánia kapja, hogy képes legyen megbirkózni a menekültáradattal; a királyság eddig több mint 500 ezer szír menekültet fogadott be.