Andrzej Duda lengyel elnök a szerdai megnyitón elmondott beszédében kiemelte: miután lengyel földön amerikai bázis létesült, „az egész világ egyértelműen és világosan látja, hogy (Lengyelország) már nem orosz befolyási övezet”.
Duda a Lech Kaczynski néhai lengyel elnökkel a bázis terveiről 2008-ban folytatott beszélgetését idézte fel, amelyen elmondása szerint elhangzott: légvédelmi szempontból a bázis nemcsak Lengyelországot, hanem a tőle távoli európai területeket is védi például Iránból elindított rakétáktól. Varsó számára elsősorban az a jelentősége, hogy a titkos amerikai védelmi rendszerbe bevont és az Egyesült Államok által őrzendő létesítményről van szó – magyarázta az államfő.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter beszédében elmondta: a bázis jelenlegi formájában nemcsak az Egyesült Államok, hanem Európa területét, ezen belül Lengyelországot is védeni fogja.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter úgy fogalmazott: a támaszpont „az amerikai, a szövetséges fegyveres erők örök lengyelországi jelenlétét” fogja jelenteni, ebből a szempontból létesítése az 1989 utáni történelem egyik legfontosabb eseménye.
Stuart Munsch admirális, az Egyesült Államok haditengerészete európai és afrikai erőinek parancsnoka az amerikai és a lengyel nemzetbiztonság szempontjából nevezte fontosnak a bázist.
A szerda délután Varsóba látogató Mark Rutte NATO-főtitkár Dudával közös sajtókonferenciáján kijelentette: a bázis jelentősen növeli a szövetség védelmi képességeit az euroatlanti térségen kívülről érkező ballisztikus rakétákkal szemben.
A redzikowói támaszpont az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részének (EPAA) egyik eleme. A NATO légvédelmi rendszerét is alkotó EPAA keretében Európában az Aegis Ashore rakétavédelmi rendszert telepítették. Ilyen rendszerrel már korábban is létesült támaszpont, méghozzá 2016 májusában a romániai Deveselunban.
A NATO szerint a romániai és a lengyelországi elfogórendszer nem rendelkezik támadó kapacitással, de nélkülözhetetlen az euroatlanti térség védelme szempontjából. Oroszország viszont biztonsági fenyegetésnek tekint rájuk, mert szerinte elméletileg lehet támadó potenciáljuk is.
Forrás: MTI
Fotó: Getty Images - a kép illusztráció