A három kormánytagot még tavaly év végén nevezte ki Obama a Nemzeti Munkaügyi Kapcsolatok Tanácsába. A Kongresszus akkor épp nem ülésezett, ezért az elnök nem kérte a szenátus jóváhagyását a kinevezésekhez. A fellebbviteli bíróság szerint ez alkotmányellenes. „A határozat újszerű és precedens nélküli. A demokrata és republikánus adminisztrációk 150 éves gyakorlatának mond ellent, így bár tiszteletben tartjuk, nem értünk vele egyet” – fogalmazott a Fehér Ház szóvivője. Hozzátette, hogy a két párt kormányzatai 1867 óta több mint 280 személyt neveztek ki az ülésszakok szüneteiben.
A republikánusok viszont azzal vádolják az elnököt, hogy szándékosan kerülte meg az ellenzéket. A jogvitában valószínűleg a legfelsőbb bíróság fog dönteni.
Barack Obama közben pénteken bemutatta a Fehér Ház új kabinetfőnökét is. Az Egyesült Államok bel- és külpolitikájának alakításában kulcsszerepet játszó pozíciót Denis McDana, a Fehér Ház helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója kapta, a távozó kabinetfőnök, Jacob Lew a pénzügyminisztérium élére kerül. A második ciklusban új főnöke lesz a Központi Hírszerző ügynökségnek (CIA) is, továbbá a védelmi, a munkaügyi és a belügyi tárca élén is változás várható.