Tovább tart a líra mélyrepülése, hétfőn ismét negatív rekordot döntött a török pénz. Az ázsiai tőzsdenyitás után már több mint 10 százalékot gyengült a líra, úgy, hogy a múlt héten 20 százalékot már vesztett az értékéből. A török pénzügyminiszter (5166) hétfőre akciótervet ígért a líra megmentésére. Berat Albayrak egyben az államfő veje. Recep Tayyip Erdogan a hétvégén arra kérte az embereket, hogy váltsák át a dollár és eurómegtakarításaikat az értéktelenedő lírára.
„Ha dollárt, vagy eurót tartanak a párnájuk alatt, akkor sürgősen vegyék ki és rohanjanak a bankba, hogy lírára váltsák, így tudunk küzdeni a függetlenségért és a jövőért” - érvelt a török elnök.
A török államfő szerint térdre akarják kényszeríteni az országot és ezzel elsősorban az Egyesült Államokat vádolja. Donald Trump ugyanis egy bebörtönzött amerikai lelkipásztor szabadon bocsátását követeli a törököktől és úgy fokozta a nyomást Erdoganon, hogy megduplázta az acél és alumínium vámokat az országgal szemben. A török gazdaság ugyanakkor azért van bajban, mert az elmúlt években dolláralapú hitelből növekedett, a magánszektor pedig rendkívüli mértékben eladósodott.
„Amikor a legmagasabb szintre ért a dollár ára, azt gondoltam, itt a vég, a török gazdaság a mélypont felé tart. A líra folyamatosan veszít az értékéből, ezzel mindenkinek szembesülnie kell. Amikor már az iráni valuta is értékesebb, mint a líra, az igazán komoly probléma” - magyarázta egy isztambuli lakos.
Közben a török jegybank erősíthetné a lírát azzal, hogy kamatot emel, de ezzel a dollárhitelek kamatai az égbe szöknének. Az államfő ezért nyomást gyakorol a központi bankra, hogy tartsa alacsonyan az alapkamatot. Ezt meg is teheti, mert Erdogant egy alkotmánymódosítás révén példátlan erős hatalommal választották újjá idén júniusban. A török jegybanknak azonban gyakorlatilag elfogyott a devizatartaléka, így alig tudja visszafizetni a hiteleit. A török gazdaság problémái így könnyen továbbgyűrűzhetnek és egy szélesebb válságot is elindíthatnak.