Egy 50 ezer forintos eszköz segítségével egyszerűen lehet elolvasni számítógépen az sms-t vagy megnézni a mobilon küldött fotót még az előtt, hogy a másik fél megkapná. „Ez egy kis mobiltelefon-adótorony, amelyet bárki megvehet, hogy felerősítse a jelet ott, ahol gyenge. Kell hozzá némi technikai tudás, de ezt a főiskolán is meg lehet tanulni” – mondta egy biztonsági tanácsadó.
Az eszközzel az illetéktelenek felhasználóneveket, jelszavakat tudnak megszerezni. A lehallgatási és adatgyűjtési botrányban érintett Verizon mobilszolgáltató közleményében azt válaszolta, hogy az általuk forgalmazott ilyen jelerősítőkben már szoftveresen megszüntették az adatlopás lehetőségét.
A mobilszolgáltató 18 ügyfele beperelte az amerikai kormányt a titkos adatrögzítések miatt. A felperesek között van az unitárius egyház, egy muszlim jogvédő csoport és egy fegyvergyártó cég is. Szerintük a törvénytelenül és alkotmánysértő eljárással rögzíti telefonbeszélgetéseiket Nemzetbiztonsági Ügynökség. A szervezet a terrorizmus elleni háborúval indokolta az adatgyűjtést.
Közben a megfigyelési botrány kiszivárogtatója, a moszkvai Seremetyjevo-reptéren tartózkodó Edward Snowden ideiglenes menedékkérelmet nyújtott be az orosz hatóságoknak. A Fehér Ház szerint a kémkedéssel vádolt informatikusnak minél előbb haza kellene térnie, hogy a bíróság elé állhasson. „Álláspontunk szerint Snowden urat ki kell utasítani és vissza kell vinni az Egyesült Államokba, nem szabad újabb nemzetközi utazást lehetővé tenni a számára, kivéve ha visszatér. Nem emberi jogi aktivista, és nem disszidens: bizalmas információk kiszivárogtatásával vádolják” – jelentette ki a Fehér Ház szóvivője.
Vlagyimir Putyin elnök azt üzente, hogy az amerikai–orosz kapcsolatok fontosabbak, mint a két ország titkosszolgálatának a vitája. Közben megszólalt az adatgyűjtésben érintett Microsoft is. A redmondi informatikai óriás közleményben tagadta, hogy levelező- és beszélgetőprogramjaihoz közvetlen hozzáférése lenne a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek.