Minden héten érkezik abortusztablettáért magyar nő arra a bécsi magánklinikára, ahol a Gyógyhír stábja forgatott. Időnként ketten, olykor tízen. Az osztrák klinika illetékese furcsállja, hogy Magyarországon csak a sebészi beavatkozás engedélyezett, a gyógyszeres terhességmegszakítás nem. „Ez az egyik legjobb módszer, amit a nőgyógyászatban és a szülészetben használunk. Kevés gyógyszer van, ami ennyire jól kivizsgált, ennyire mentes a mellékhatásoktól. Ez egy teljesen standard eljárás nyugaton, csak nagyon kevés ország van, ahol nem használják. Sajnálatos, hogy Magyarország a nyugat-európai színvonalon kívül esik” – fogalmazott a bécsi szülész-nőgyógyász szakorvos, Christian Fiala.
Az abortusztabletta hatásait 25 éven át vizsgálta a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika az Egészségügyi Világszervezettel együttműködve. Keresztúri Attila, a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szülész-nőgyógyász szakorvosa szerint ez egy eredményes készítmény, amit a későbbiekben is biztonsággal lehet használni.
Gyógyszeres terhességmegszakítással Magyarországon egyetlen, szintén magántulajdonú intézmény foglalkozott, de a politikai-társadalmi vita miatt szeptember közepén felfüggesztette a tabletta alkalmazását.
„Amíg a KDNP a kormány meghatározó része, nem lesz abortusztabletta Magyarországon – mondta az MNO-nak Semjén Zsolt pártelnök-kormányfőhelyettes a magzatelhajtó szer elleni tiltakozó megmozduláson még májusban. – A magzati életkorukat élő embertársaink a legkiszolgáltatottabb kisebbség, akinek nincs lehetősége arra, hogy a saját életérdekeinek hangot adjon, ezért ránk hárul a feladat, hogy az ő életszempontjaikat is képviseljük” – közölte a politikus. Szócska Miklós a tablettával kapcsolatban a Hír TV Rájátszás című műsorában nyugtatta meg az embereket, „a regisztrációs kötelezettségnek eleget kellett tenni, de az abortusztabletta nem kerül alkalmazásra, az erről szóló döntés ugyanis állami hatáskör” – fogalmazott a szakpolitikus. Biztonságossági aggályokra hivatkozva pert indított az abortusztabletta forgalomba hozatalát engedélyező határozat ellen egy konkurens cég – írja a Magyar Nemzet. A tabletta hazai forgalomba hozatalát lehetővé tévő államigazgatási határozatot májusban adta ki a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet – Országos Gyógyszerészeti Intézet (GYEMSZI-OGYI). |