A számos dzsihadista lázadócsoport által ellenőrzött északnyugat-szíriai Idlíb tartományban fokozódó feszültségről tárgyalt tegnap Recep Tayyip Erdogan török és Vlagyimir Putyin orosz elnök Moszkvában.
A Hürriyet török hírportál szerint Erdogan aggodalmát fejezte ki orosz kollégájának amiatt, hogy a Moszkva támogatását élvező Bassár el-Aszad szíriai elnök továbbra is intenzív katonai akciókat hajt végre a térségben, ez pedig nem csupán egy újabb humanitárius válsághoz vezethet, de a szíriai kormányerők előrenyomulása következtében ismét tízezrek indultak útnak a török határ felé a harcok elől.
Fotó: Reuters
Törökország az elmúlt években szintén jelentősen kiterjesztette befolyását a határ menti Idlíb tartományban, sőt egyes régiókat el is foglalt, nagy erőt fordítva arra, hogy a helyi fegyvereseket a saját ernyőszervezete, a Nemzeti Felszabadítási Front alatt egyesítse. A török befolyásszerzési erőfeszítések pedig éppen az ország mintegy harmadát ellenőrzésük alatt tartó kurd milíciákkal magyarázhatóak.
A kurd hatóságok mindenesetre tegnap elindították a csapatkivonást az ellenőrzésük alatt álló, szintén Törökországgal határos északkelet-szíriai területekről, nem sokkal azután, hogy megkezdte működését a közös török–amerikai műveleti központ.
Ennek célja egy biztonsági övezet kialakítása. Erdogan azt mondta: a területre hamarosan belépnek a török szárazföldi csapatok, emlékeztetett a távirati iroda. Ankara és Washington hosszas tárgyalások után nemrég állapodott meg egy olyan török–amerikai műveleti központ létrehozásáról, amely a délkelet-törökországi Sanliurfa tartományból koordinálja majd a biztonsági övezetet.
Az egyezség értelmében két hete török drónokat is bevetnek Északkelet-Szíriában, pár napja közös helikopteres járőrözés is zajlik. A biztonsági övezetre elsősorban Ankarának van szüksége, mert a térségben az egyik legaktívabb fegyveres erő a Népvédelmi Egységek nevű kurd milícia, amely – az USA támogatásával – megkérdőjelezhetetlen érdemeket szerzett az elmúlt években az Iszlám Állam terrorszervezet legyőzésében.
Az orosz és a török elnök egy légi és űripari vásár apropóján találkozott a Zsukovszkij repülőtéren. A török lap szerint Putyin még a vásár megnyitója előtt megmutatta Erdogannak a Szu–57-es vadászgépet, amelynek vásárlása mellett azután döntött Ankara, hogy Washington kizárta az amerikai F–35-ös lopakodó projektjéből azután, hogy a NATO-tag Törökország az Észak-atlanti Szövetség többszöri rosszallása ellenére is a szintén orosz Sz–400-as rakétavédelmi rendszer megvásárlása mellett döntött.