Utcát neveztek el Dzsamal Hasogdzsiról Londonban, a szaúdi nagykövetség mellett. A gesztus persze nem hivatalos, hanem egy figyelemfelkeltő akció, az Amnesty International aktivistáitól.
„Nagyon fontos, hogy nyomás alatt tartsuk a szaúdiakat; időhúzásra játszanak, abban reménykednek, hogy a figyelem csökken majd, jönnek új hírek, ők meg úgy tehetnek, mintha mi sem történt volna. Azt üzenjük a brit kormánynak, hogy elég a puha diplomáciából, nem működik, úgyhogy jelezzék nyíltan, mennyire visszataszítónak tartják ezt a gyilkosságot” – nyilatkozta Kristyan Benedict, az Amnesty International Nagy-britanniai kampánymenedzsere.
Franciaországban a Riporterek Határok Nélkül aktivistái rendeztek tiltakozó megmozdulást halottak napján, többek közt Hasogdzsira is emlékezve. Az ő és más meggyilkolt újságírók tiszteletére az Eiffel-torony világítását is lekapcsolták. „Pontosan egy hónapja, hogy Dzsamal Hasogdzsit meggyilkolták, rendkívül sötét körülmények között. Ez a tett hatással van az újságírókkal kapcsolatos eddigi korlátokra” – nyilatkozta Christophe Deloire, a szervezet főtitkára.
A Washington Post szaúdi újságírója halálának pontos körülményeit a mai napig nem sikerült tisztázni. Hasogdzsi október 2-án ment be Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusának épületébe, ahol nem sokkal később meggyilkolták a szaúdi rezsim emberei.
A holttest azóta sem került elő, a török kormány szerint egyre valószínűbb, hogy feldarabolták és savban feloldották Hasogdzsi maradványait.
A rijádi vezetés tagadja, hogy parancsba adta volna a kormánykritikus újságíró megölését, korábban pedig még azt sem volt hajlandó elismerni Szaúd-Arábia, hogy Hasogdzsi gyilkosság áldozata lett. A Washington Post értesülései szerint ekkor, még a beismerés előtt Mohamed szaúdi koronaherceg a Fehér Házba telefonált, és „veszélyes iszlamistának”, a Muszlim Testvériség tagjának nevezte Hasogdzsit. A szaúdi vezetés ezt is tagadja.
A telefonbeszélgetés során a koronaherceg az amerikai–szaúdi szövetség fenntartását kérte Donald Trump tanácsadóitól. Az amerikai elnök azóta többször is jelezte: a Hasogdzsi-gyilkosság nem változtat a két ország kapcsolatán. „Nem érzem, hogy elárultak volna engem. Remélem, hogy minden tisztázódik. Sok tényt kell megvizsgálni, de nem, nem árultak el, csak meg kell várjuk, mi lesz ebből” – nyilatkozta Donald Trump amerikai elnök.
A washingtoni törvényhozás nem osztja Trump nézeteit: a szenátus republikánus és demokrata tagjai is arra szólították fel az elnököt, hogy függessze fel a szaúdiakkal tervezett atomügyi egyezségről szóló tárgyalásokat. Ha Trump ezt nem teszi meg, egy vonatkozó törvény segítségével ők maguk blokkolják majd az egyeztetéseket.