A pusztítás megdöbbentő: tető nélküli házak, a romok tetejéről lelógó autó és rengeteg holttest. Az orvoscsoport tizenegy nappal ezelőtt utazott el a tájfun által leginkább sújtott Leyte-szigetre. Taclobanban, a helyiek által kifosztott kórházban gyógyítottak, a betegek száz méteres sorokban várták, hogy ellássák őket. Naponta több száz fertőzött, krónikus beteget gyógyítottak meg.
A hétfős orvoscsoportot családtagok, és a református egyház munkatársai várták pénteken a Liszt Ferenc repülőtéren. Sári Ferenc, a csapat vezetője azt mondta: a legnehezebb az volt, amikor egy koraszülött csecsemőt kellett megmenteni a haláltól.
„Koraszülött bébi volt veleszületett szív rendellenességekkel, tüdőgyulladással és egy vérmérgezéses képpel együtt, ami az itteni, itthoni, úgy mondjam békés viszonyok között is egy nehezen uralható kórkép, ott pedig nem lett volna esélye a túlélésre, ha ott a helyszínen hagyjuk” – fogalmazott az orvoscsoport szakmai vezetője.
A csoport tagjait sokkolta a mérhetetlen pusztítás. „Úgy tudnám jellemezni azt a települést, mint amit ledózeroltak, és utána a szemetet felforgatták rajta, és közben ezeken a dombokon mégis van élet. Gyakorlatilag az emberek ott vannak, ott próbálnak élni, a mindennapjaikat valahogy továbbvinni, tehát egy nagyon szívszorító látvány” – nyilatkozta Osgyán Dániel, a Református Szeretetszolgálat vészhelyzet-kezelési igazgatója.
A csoportot Bölcskei Gusztáv, a Magyar Református egyház Zsinati Hivatalának elnöke fogadta. „Ha egy nép bajban van, egy ilyen példátlan erejű katasztrófa sújtja, akkor az egyháznak először úgy kell ott megjelennie, hogy abban a formában mutatja meg, hogy kiben hisz, hogy azoknak segít, akik leginkább rászorultak” – fogalmazott Bölcskei Gusztáv.
A Fülöp-szigetekre két hete csapott le a tájfun. A hatóságok legfrissebb adatai szerint 5200-nál is többen haltak meg, de még ez a szám sem végleges: sok embert továbbra is eltűntként tartanak nyilván. A sérültek száma meghaladja a 18 ezret.