A nukleáris katasztrófát is kiváltó természeti csapás miatt húszezren haltak meg, és még ma is több mint háromszáz ezer ember él ideiglenes szálláson. A tragédia emellett százmilliárd dolláros kárt okozott a gazdaságnak.
Budapesten a Japán Alapítvány filmnapot tart vasárnap a Toldi moziban az évforduló alkalmából. |
Mécsesekből rakták ki a március 11-e dátumot, ami a tavalyi 9-es erősségű földrengésre emlékeztet. Japán északkeleti részét hat méter magas szökőár árasztotta el, amely megrongálta a fukusimai atomerőművet. A tokiói központi megemlékezésen részt vett a nemrég szívműtéten átesett japán császár is.
„Nem szabad megfeledkeznünk erről a nagy földrengésről, erről utódainknak is tudniuk kell. Fokoznunk kell a készültséget a természeti csapásokkal szemben, és előre kell lépnünk a biztonságosabb Japán megteremtése felé” – mondta el a japán császár.
A 9-es erősségű földrengés következtében hatméteres szökőár árasztotta el Japán északkeleti részét, ahol megrongálódott a fukusimai atomerőmű is. A természeti katasztrófa húszezer áldozatot követelt, emellett hatalmas, dollárban számolva is százmilliárdos nagyságrendű gazdasági károkat okozott. A japán gazdasági minisztérium szerint idén másfél százalékkal kisebb lesz a gazdasági növekedés a földrengés és következményei miatt. A megemlékezéssel párhuzamosan atomenergia-ellenes tüntetések voltak a fukusimai erőművet üzemeltető cég székháza előtt.
A földrengés-szökőár-nukleáris hármas katasztrófa miatt a mai napig 326 ezer ember él ideiglenes szálláson, további 40 ezer pedig lemondott arról, hogy valaha is visszatérjen lakóhelyére. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség mérései szerint a radioaktív sugárzás a térségben még mindig túl nagy.
A japán tévé- és rádiócsatornák vasárnap reggel külön műsorokat szenteltek az egy évvel ezelőtt történteknek, s számos olyan szemtanút szólaltattak meg, akik megosztották a nézőkkel, hallgatókkal a hozzátartozóik elvesztése miatt érzett fájdalmukat, az újjáépítés lassúsága miatti haragjukat. Bővebben>>>
Ahogy azt már megírtuk, a korábbiakban becsültnél kétszer több radioaktív céziumizotóp került a légkörbe a fukusimai atomerőműben történt nukleáris baleset során.