A Marine Le Pen által fémjelzett jobboldali Nemzeti Tömörülés vezetett a francia nemzetgyűlési választások első fordulójában, a második fordulóban az abszolút többség elérése a céljuk. A Reuters szerint azonban a párt valószínűleg nem éri el ezt a célt a vasárnapi parlamenti választásokon.
A közvélemény-kutatások ellenére Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke azt mondta, hogy továbbra is „nagyon magabiztos.”
Úgy gondolom, hogy a franciák szeretnének továbblépni
– mondta Bardella egy csütörtök késő esti interjúban a France2 televízióban.
Macron centrista szövetsége és az Új Népfront több mint 200 jelöltet visszaléptettek a második fordulóból ezen a héten, hogy elkerüljék az ellenzéki szavazatok megoszlását a jobboldallal szemben, és egy úgynevezett republikánus frontot építettek. A legújabb előrejelzések szerint a stratégia működhet.
De még így is nehéz megjósolni a választás végkimenetelét. Amennyiben a Nemzeti Tömörülés megszerzi az abszolút többséget, Macron miniszterelnöke, Gabriel Attal azonnal lemondana, és a Nemzeti Tömörülés részéről vezetőjük, Jordan Bardella lenne a miniszterelnök-jelölt. A francia elnöknek joga lenne megvétózni a jelölést, ha az illetőt alkalmatlannak tartja a feladatra. De Macronnak mindenképpen új miniszterelnököt kellene kineveznie, akinek a kormányalakítás lenne az első feladata.
Az is egy lehetséges végkimenetel, hogy a jobb- és baloldali, valamint a centrista pártok ad hoc szövetségeket hoznak létre, hogy az új parlamentben megszavazzák az egyes jogszabályokat, ahelyett, hogy koalíciós kormányt próbálnának létrehozni. Az már most kijelenthető, hogy mindkét megoldás politikai bizonytalanságot vonna maga után. Lehetséges az is, hogy a három csoport – a jobboldal, Macron centrista szövetsége vagy a baloldal – egyike sem lesz elég nagy ahhoz, hogy egyedül kormányozzon, koalíciós megállapodást kössön, vagy biztosítsa, hogy működőkepés kisebbségi kormányt tudjon vezetni. Ebben az esetben Franciaországot a politikai bénulás veszélye fenyegetné, kevés vagy semmilyen törvényt nem fogadnának el, és egy ideiglenes kormány irányítaná az alapvető napi ügyeket.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatják.