Tavaly szeptemberben Mahmúd Abbász az ENSZ-ben kérte Palesztina teljes jogú tagságát, de akkor az amerikai vétón elbukott. A palesztinok most lejjebb tették a lécet, megfigyelői státust szeretnének maguknak. Izrael, Amerika és Németország elutasító, Nagy-Britannia pedig feltételeket támaszt.
– A tárgyalásos rendezést támogatjuk, amely biztosítja Izrael biztonságát, és amely az 1967-es békemegállapodás utáni határokon alapul – mondta a brit külügyér, William Hague.
A palesztinok nem fogadják el a '67-es határokat, mert azóta Izrael félmillió zsidót telepített palesztin területekre. A megfigyelői státussal a palesztin vezetés Nemzetközi Büntetőbírósághoz fordulhatna a vélt izraeli jogsértések miatt.
Az ENSZ-közgyűlés csütörtöki szavazásán az egyszerű többsége is elég a palesztin kérés elfogadásához.
A magyar külügy még nem döntött arról, támogatja-e, hogy a palesztinok 1974 óta létező megfigyelői státusát a Vatikánhoz hasonlóan nem tag megfigyelő államra változtassák a világszervezetben. A kezdeményezést Izrael és az Amerikai Egyesült Államok is ellenzi, az amerikai külügyminiszter szerint az önálló palesztin állam megteremtéséhez nem a New York-i szervezeten keresztül vezet az út, hanem a jeruzsálemi kormánnyal folytatott tárgyalásokon.