Júliusban egy 17 éves fiatal késsel támadt rá az angliai Southport városában egy táncórára, amit 12 év alatti kislányoknak tartottak. A támadó brutális kegyetlenséggel mészárolt le három hat és kilenc év közötti kislányt. A támadás során nyolc másik gyermek és két felnőtt is megsérült. Sok brit, iszlamista motivációt sejtett a gyerekeket célzó támadás mögött, amely következtében zavargások törtek ki, amelyek során mecseteket is megrongált a feldühödött tömeg.
A brit hatóságok három hónapig hallgattak a gyanúsított motivációjával kapcsolatban, most azonban kiderült: iszlamista volt a támadó.
A ruandai származású, de angliai születésű Axel Rudakubanát biológiai fegyver előállítására irányuló kísérlettel és terrorista kézikönyv birtoklásával vádolták meg. Gyakran előfordult az elmúlt években, hogy egyértelmű iszlamista támadások esetén, a rendőrség azt állította, hogy nem nevezhető terrornak az eset, vagy éppen tagadták, hogy az iszlám motiválta volna a támadást.
Egyes szakértők szerint sok esetben nem feltétlenül egyszerű megállapítani, hogy terrorcselekmény történt, vagy más motivációja volt a támadónak.
2023 októberében Ahmed Alid marokkói menedékkérő egy hartlepooli utcán meggyilkolta a vele éppen szembe jövő Terence Carney nevű nyugdíjas férfit. A bíró azt állította, hogy a férfi azért cselekedett így, mert bosszút akart állni Izraelen a gázai háborúért. A férfit nem vádolták terrorizmussal, annak ellenére, hogy az ügyészség megerősítette, hogy iszlamista motivációból cselekedett – számolt be a Telegraph.
Gyakran előfordul olyan is, hogy bár a támadó egyértelművé teszi, hogy iszlamista, a rendőrség mégis úgy tesz, mintha rejtély lenne a motiváció.
Ez történt például Chicagóban néhány nappal ezelőtt, miután egy Sidi Mohamed Abdallahi nevű férfi bement a zsidónegyedbe lelőtt egy éppen zsinagógába tartó zsidó férfit, majd „Allahu Akbár” kiáltások közepette tűzharcba keveredett a rendőrökkel. Ennek ellenére a chicagói rendőrség azt állította, hogy ki kell nyomozni, milyen okból követte el a támadást Abdallahi. A rendőrség szerint az sem volt egyértelmű, hogy meg lehet-e állapítani gyűlölet bűncselekményt.
A teljes cikk a Mandiner honlapján olvasható.
Fotó: Getty Images