Kortársai őt hibáztatták a müncheni egyezményekért, de a háború után a szabad Csehszlovákia szimbóluma lett személye. Hős lett annak ellenére, hogy példás kegyetlenséggel akarta megtisztítani Csehszlovákiát az „árulóktól”, azaz a német és magyar kisebbségektől. A kommunizmus szálláscsinálója volt, vagy a modern cseh állam egyik atyja? Netán mindkettő? Ezek a kérdések merültek fel az Ősök tere tíz évvel ezelőtt rögzített adásában.
2005 táján parázs viták folytak a cseh emlékezetpolitika kapcsán. Az akkori cseh vezetés Benest hősként tisztelve, szobrot avatott neki Prágában. Német és magyar történészek arra mutattak rá, hogy Benes történelmi bűnös, igazi démoni figura volt: a kitelepítések övezte fizikai atrocitások áldozatai sosem kaptak kárpótlást szenvedéseikért. Ez az ellentmondásosság az egész cseh és szlovák értelmiségi közéletet megosztja. A csehek többsége továbbra is hősként tekint rá, a szlovákok már kevésbé. Egy toplista szerint ma Csehország 22. legnépszerűbb történelmi alakja: Karel Gott és Bohumil Hrabal között foglalja el ezt a pozíciót.
Az 1945. április 5-én kihirdetett kassai kormányprogram deklarálta a németek és magyarok kollektív bűnösségét. A kihirdetés helye is szimbolikus volt: a Csehszlovák fennhatóság alá épp visszakerülő, ám ekkor még zömében magyarok lakta Kassán került rá sor. Alig pár év alatt homogén szlovák város lett Márai egykori pátriája. A program kihirdetését számos magyarellenes megnyilvánulás, elbocsátások, utcai atrocitások, internálások követték. Májustól fokozatosan, elnöki rendeletek útján megtörtént a két kisebbség totális jogfosztása. Ezek voltak a hírhedt Benes-dekrétumok.
1948-as halála után Csehszlovákiában is tabutémává lesz Edvard Benes neve, a kommunisták kerülik személyét. 1993-at követően nagy álma, az „egységes csehszlovák kultúrnemzet” eszménye is a történelem szemétdombjára kerül. A korábban a föderatív eszmék hirdetője a monarchia bukását követően a homogenizáló nemzetállam híveként arat diadalt. A rendszerváltásra világossá vált: a benesi Csehszlovákia nem fenntartható tovább. Politikájára nem csak a németek és magyarok, de a szlovákok is keserű szájízzel gondolnak vissza.
Tekintse meg a teljes műsort: