Az amerikai elnök kedden délután a Fehér Ház Ovális Irodájában Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral az oldalán általában véve ugyan üdvözölte, hogy egyes NATO-tagországok megnövelték védelmi kiadásaikat, ám ezúttal sem mulasztotta el korholni azokat a tagállamokat, amelyek még mindig nem növelték meg az elvárt mértékben védelmi költségvetéseiket.
"Védelmezünk országokat, amelyek eddig hasznot húztak az Egyesült Államokból. Az Egyesült Államok aránytalanul sokat fizet, mi csak tisztességességet akarunk" - fogalmazott Trump. Ezúttal is Németországot emelte ki. "Tisztesség ne essék szólván, Németország nem fizeti meg a saját részét" - mondta, és gyorsan hozzátette: "nagyon tisztelem Németországot, de a németek nem fizetnek annyit, amennyit kellene".
A védelmi kiadások kérdése lesz az egyik fő téma a szerdán kezdődő tanácskozáson. Részben azért, mert jelenleg csupán hét tagország teljesíti azt a 2014-ben rögzített elvárást, hogy GDP-arányosan 2 százalékot fordítanak védelmi célokra, részben pedig azért is, mert az amerikai fél várhatóan felveti majd, hogy nem kettő, hanem négy százalékra kellene növelni a katonai kiadásokat.
"Nem jótékonysági szervezet vagyunk, de nem is profitorientált vállalkozás" - mondta Kay Bailey Hutchison amerikai NATO-nagykövet kedd este egy külföldi újságíróknak tartott tájékoztatón. A nagykövet hangsúlyozta, hogy az észak-atlanti szervezet egyúttal értékközösség is, amely közösség mellett a jelenlegi amerikai kormányzat elkötelezett.
Az értékközösség hangsúlyozását elemzők ezúttal kivált helyénvalónak ítélik. A washingtoni külügyminiszteri konferencia ugyanis jubileumi lesz: 70 évvel ezelőtt alapították meg az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét. Az ünnepi konferencián részt vesz Szijjártó Péter, a magyar diplomácia irányítója is. A kétnapos ünnepi tanácskozáson szó lesz - a tehermegosztás mellett - az Oroszország jelentette fenyegetésről, a terrorizmus elleni harcról és a kiberháború teendőiről, valamint Kínáról. A konferencia előtt maga Donald Trump és kormányzatának tisztségviselői is azt hangoztatták, hogy a NATO "erős és egységes". Ezzel elemzők szerint mintha ismételten jelezni akarták volna, hogy Washington változatlanul elkötelezett a világ legnagyobb kollektív védelmi szövetsége mellett.
Donald Trump korábban többször is érzékeltette idegenkedését a NATO-tól - mint általában a globális és többoldalú megállapodásoktól -, de nyíltan soha nem vetette fel Washington esetleges eltávolodását a katonai szövetségtől. A NATO kétpárti támogatást élvez az amerikai politikusok körében, a törvényhozók ezt idén januárban egy 357:22 arányban megszavazott határozattal meg is erősítették.
(MTI)