Az Északi Áramlat látta el Európa nagy részét gázzal, így
kritikus infrastruktúrának minősül, az ellene végrehajtott támadás pedig a nemzetközi jog alapján háborús aktusnak,
emlékeztetett a Wall Street Journal.
Az ukránok viszont úgy gondolták, hogy a vezeték legitim célpont a honvédelem szempontjából, mivel a befolyó összegből finanszírozták az orosz hadigépezetet.
Az a híres 5. cikkely
Az újabb fejlemények megronthatják Ukrajna és Németország viszonyát, pedig Berlin nyújtotta eddig a legnagyobb anyagi és katonai támogatást Kijevnek az Egyesült Államok után.
Egy ilyen léptékű támadás elegendő ok arra, hogy életbe léptesse a NATO kollektív védelmi záradékát, de a mi kritikus infrastruktúránkat egy olyan ország robbantotta fel, amelyet hatalmas fegyverszállítmányokkal és több milliárd euró készpénzzel támogatunk
– nyilatkozta a lapnak egy neve elhallgatását kérő magas rangú német tisztviselő, aki figyelemmel követte a rendőrségi vizsgálatot.
A NATO alapító szerződésének 5. cikkére utal ezzel, amely kimondja, hogy a tagállamok egyike vagy többük ellen, Európában vagy Észak-Amerikában intézett fegyveres támadást valamennyiük ellen irányuló támadásnak tekintenek”.
Az ukrán támadás elérte a célját, Oroszország jelentős összegektől esett el, mert nem tudott több gázt szállítani a vezetéken Európába. Az árat azonban az európaik fizették meg: az egekbe ugrottak az energiaárak, energetikai cégek mentek tönkre. Németország jelenleg is napi egymillió dollárt fizet úszó terminálok bérlésére, hogy cseppfolyósított gázzal (LNG) pótolja a kieső olcsó, vezetékes orosz gázt.
A teljes cikket a VG.hu-n olvashatják.