A náci Németország példájából meríthetne ihletet Japán az alkotmány reformjánál a miniszterelnök-helyettes szerint. Kijelentése heves tiltakozásokat váltott ki nem csak a térségben, de a Simon Wiesenthal Központnál is. Aszó Taró, aki egyben a pénzügyminiszter is, egy konzervatív kutatóközpont által szervezett vitán azt mondta: a Weimari Köztársaság alkotmányát szép csendesen a náci Németország alkotmányával váltották fel – miért ne meríthetnének ők is ihletet ebből a taktikából?
„Szeretném világossá tenni, hogy az Abe-kormány sosem tekintett a náci rezsimre pozitívan.” – A japán kormányszóvivő később már magyarázni próbálta a miniszterelnök-helyettes mondandóját. „Úgy hiszem, hogy ennek a kijelentésnek az igazi jelentése az, hogy az alkotmány átalakítását nyugodt ütemben kell végrehajtani, de a példa okozhatott némi félreértést” – mondta Szuga Josihide kormányszóvivő.
A nemrég újabb választási győzelmet aratott jobboldali Liberális Demokrata Párt, Abe Sinzó kormányfő pártja közölte: módosítani kívánja a második világháború után az Egyesült Államok által Japánra kényszerített pacifista alkotmányt. A dél-koreai külügyminiszter szerint a japán vezetőknek meg kellene gondolniuk, mit beszélnek. „Felszólítjuk a japán kormányt, a gazdasági és politikai vezetőket, hogy a jövőben figyeljenek arra, mit mondanak” – fogalmazott Cso Taj Jung dél-koreai külügyi szóvivő.
Aszó Tarónak nem ez volt az első, botrányt kiváltó kijelentése. 2001-ben azt mondta: Japánnak olyan országgá kell válnia, ahol a gazdag zsidók szívesen élnének. Idén év elején is bocsánatkérésre kényszerült, miután arról beszélt, hogy jó lenne, ha az idős, életük vége felé járók gyorsan meghalnának, mert azzal jót tennének a nemzetgazdasággal, hiszen csökkennének az egészségügyi kiadások.