Az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet kezdeményezte az amerikai étteremlánc szinte minden szendvicsének betiltását a moszkvai bíróságnál, amelynek szóvivője szerint hasonló kérés érkezett hozzájuk a turmix és a fagylalt esetében is. A hivatalos indok: túl magas az étkek kalóriatartalma. „Azt mondanám, hogy politikai okokból született a döntés, időnként bevezetnek ilyen intézkedéseket. Egyik nap nem szeretjük a moldovai bort, aztán hirtelen betiltjuk a grúziai bor importját. A McDonald’s elleni döntés ennek a jelenségnek tipikus példája” – fogalmazott egy moszkvai fogyasztó.
Az Egyesült Államok már több szankciót bevezetett Oroszország ellen az ukrajnai szeparatisták támogatása miatt. Barack Obama elnök a maláj utasszállító repülőgép lelövése után újabb megtorló intézkedésekről kezdett egyeztetni David Cameron brit miniszterelnökkel és Angela Merkel német kancellárral. A német gazdasági élet szereplői eddig éppen a válaszlépésektől tartva ellenezték a Moszkva elleni szigort, álláspontjuk azonban változóban van. Ráadásul a frankfurti tőzsde mutatójának növekedése is azt erősíti, hogy a befektetők véleményét egyre kevésbé befolyásolja a katonai konfliktus. „Az ukrajnai és az izraeli konfliktus jelenleg nem annyira fontos. A piacok most inkább a cégek teljesítményeire és a gazdasági adatokra koncentrálnak” – mondta egy német magánbank elemzője.
Bár Németország Oroszországba irányuló exportja 14 százalékos veszteséget mutat a tavalyi évhez képest, ami akár 25 ezer németországi álláshelyet is veszélyeztethet, a kancellár kiáll a Moszkva elleni szankciók gyors bevezetése mellett.
A külügyminiszter a szabadságon lévő Angela Merkel álláspontját is tolmácsolta a maláj gép ügyében indított vizsgálat kezdeti akadályozása miatt. „Sajnos nem látjuk, hogy Oroszország követelné az ukrajnai szeparatistáktól a szégyenteljes viselkedés beszüntetését a katasztrófa helyszínén és a nemzetközi vizsgálatot illetően” – mondta Frank-Walter Steinmeier.
Az Európai Unió a jövő héten dönthet az újabb büntető intézkedésekről Moszkva ellen.