A Nemzeti Tömörülés meg fogja szavazni a bizalmatlansági indítványt (amelyet a baloldal tervez benyújtani) a kormány ellen, "ha a franciák vásárlóerejét csökkenti" a jelenleg tárgyalt költségvetés - figyelmeztetett szerdán Marine Le Pen, az RN nemzetgyűlési frakcióvezetője az RTL kereskedelmi rádióban.
"Ez egy vörös vonal. És ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt" abban az esetben, ha a kormány a költségvetés elfogadásához az alkotmány 49.3-as cikkéhez folyamodik, amely lehetővé teszi, hogy egy törvényt a parlament alsóházának szavazása nélkül fogadjanak el - mondta a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője.
A francia alkotmány 49.3-as cikke alapján egy tervezet a parlament által elfogadottnak tekintendő, amennyiben a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvánnyal 24 órán belül nem mozdítják el a kormányt.
Michel Barnier kormányának, amelyet a hagyományos jobboldali pártok és Emmanuel Macron államfő centrista pártja támogat, nincs többsége a nemzetgyűlésben, ezért valószínűleg a költségvetést parlamenti szavazás nélkül kívánja elfogadtatni, amire válaszul a baloldal bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani. Az erről szóló szavazásra december második felében kerülne sor. Ha az RN is igennel szavaz a baloldali indítványra, a kormány megbukik.
Az RN ugyanakkor nem szándékozik bizalmatlansági indítványt benyújtani vagy megszavazni azt a többi tervezet esetében (a 2024-es költségvetés kezeléséről és a társadalombiztosítási költségvetésről), amelyeket szintén parlamenti szavazás nélkül akar átvinni a kormány a 2025-ös költségvetési törvényjavaslat előtt - jelezte Marine Le Pen.
Az ellenzéki politikus - akit hétfőn fogad Michel Barnier kormányfő, a többi frakcióvezetővel együtt, hogy megvitassák a költségvetést -, elsősorban a villamosenergia adójának javasolt emelését tartja "elfogadhatatlannak", de ezt első olvasatban a nemzetgyűlés ki is vette a szövegből.
"Elfogadhatatlan, hogy a vállalkozásokat és a nyugdíjasokat terhelik" - tette hozzá.
Az RN követelései között szerepel, hogy "ne növeljék a személyi jövedelemadót, ne növeljék a vállalkozók terheit, ne a nyugdíjasokkal fizettessenek többet, hanem az állam működési kiadásain hajtsanak végre strukturális megtakarításokat" - foglalta össze Le Pen.
Michel Barnier kormányát szeptemberben nevezte ki Emmanuel Macron a nyáron tartott előrehozott választások után, amelynek eredményeként a nemzetgyűlésben három csaknem egyenlő erejű pólus alakult ki: az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség, amely első helyen végzett a választások második fordulójában, de a kormányba nem lépett be, az elnöki párt körül kialakult mérsékelt jobboldali és centrista tábor, amely támogatja a kormányt, valamint harmadik erőként a Nemzeti Tömörülés.
Forrás: MTI
Fotó: MTI