Lejárt az Iszlám Állam (IS) ultimátuma, a dzsihadista szervezet csütörtök napnyugtáig adott időt Jordániának és Japánnak a túszcserére. Az IS egy jordán pilótát és egy japán újságírót engedne el egy iraki terrorista nőért cserébe. A jordániai kormány viszont csak akkor teljesítené az Iszlám Állam kérését, ha bizonyítéka lenne arra, hogy a pilóta még életben van.
A japán kormány közben arra kérte az ammani vezetést, hogy erősítse meg az országban működő képviseleteik védelmét. Japánban ugyanis nem zárják ki, hogy újabb japán állampolgárok kerülhetnek a szélsőségesek fogságába. „Kérni fogjuk a jordán kormányt, hogy növelje meg a biztonsági védelmét a japán diplomatáknak Jordániában” – közölte Fumio Kisida külügyminiszter.
A japánok szkeptikusak a túszcsere ügyében, aminek segítségével szabadon engedné az Iszlám Állam az elrabolt japán újságírót. „Nem hiszem, hogy a túszcsere működne. Ez előfordulhat normálisan működő országok között, de nem az Iszlám Állammal, és nem tudjuk, hogy igazából mi történne, ha beleegyeznénk a túszcserébe” – véli egy tokiói lakos.
Mások a csere erkölcsi oldalát vizsgálják. „Nem vagyok biztos benne, hogy egy túsz és egy halálra ítélt bűnöző cseréje elfogadható. Ez azt jelenti, hogy visszaengedünk egy bűnözőt a társdalomba. Nem tudom, hogy ez végrehajtható-e az emberi élet védelmének égisze alatt” – mondta egy japán vállalkozó.
Megszólalt a fogolycserével kapcsolatban a túszul ejtett japán újságíró, Kendzsi Goto családja is. Édesanyja azt mondta: akkor sem adja fel, ha már a második határidő is letelt a cserére. „Én nem lehetek elkeseredett, nem adhatom fel, nem adhatjuk itt fel, ha az ígéretek nem teljesülnek” – fogalmazott Dzsunko Isido, a japán túsz édesanyja.
Az Iszlám Állam a múlt héten képeket tett közzé arról, hogy kivégezte a fogságában lévő másik japán férfit, de a felvétel alapján a túsz nem azonosítható.