A korábbinál jóval nagyobb szerepet vállal a japán kormány a megsérült fukusimai atomerőmű helyreállításában. Ezt a miniszterelnök jelentette be. Abe Sindzo szerint napi 300 tonna szennyezett víz szivárog a sérült reaktorokból.
„Fukusima stabilizálása a mi feladatunk, a szennyezett víz problémája nagyon sok japán embert érint és egy olyan égető kérdés, amit hamar meg kell oldani. Ez nem egy olyan ügy, amit ráhagyhatunk a Tepcóra, ezzel nemzeti szinten kell foglalkozni” – közölte a japán miniszterelnök.
Két és fél évvel ezelőtt földrengés és szökőár okozta a fukusimai reaktorok olvadását, a toxikus víz pedig a katasztrófa beállta óta nehezíti a helyreállítást. A szakemberek attól tartana, hogy a radioaktív víz a Csendes-óceánba ömlik. Abe Sinzo felkérte a gazdasági minisztert is, hogy sürgősen utasítsa a tokiói elektromos műveket egy biztos és gyors terv elkészítésére.
A fukusimai katasztrófa a legnagyobb nukleáris krízis volt Csernobil óta. A takarítás több mint 40 évet és 11 milliárd amerikai dollárt emészt majd fel szakértők szerint. A minisztérium azt fontolgatja, hogy a lakosság felajánlásai számára létrehoz egy központi alapot. A Tepco mérései szerint a talaj és a tenger szennyezettsége május óta folyamatosan növekszik.