100 ezer virág nyílt a párizsi városháza előtt szombaton, ezzel emlékezve arra a csaknem ugyanennyi párizsi lakosra, akik az első világháborúban vesztették életüket. Az elesettek nevét vasárnap éjfélig egymás után vetítik ki a városháza homlokzatára, a francia főváros vezetése ezzel szeretné a fiatalabb generáció tagjait is emlékeztetni az 1914 és 1918 közti háború hatalmas veszteségeire, valamint figyelmeztetni a világot arra, hogy egy ilyen mértékű fegyveres konfliktusnak nem szabad megismétlődnie.
Az első világháború lezárását jelentő fegyverszünetet 1918. november 11-én írták alá a compiégne-i erdőben, egy vasúti kocsiban Németország és Franciaország képviselői. Erre emlékezett 100 évvel később a két ország mai vezetője is, a vasúti kocsi másában. Angela Merkel és Emmanuel Macron egy emlékkönyvet írtak alá.
„Jelképes gesztus, hogy Emmanuel Macron francia elnök meghívott engem, a német kancellárt Compiégne-be. A Német Szövetségi Köztársaság megalakulása óta először történt meg, hogy a német kancellár és a francia elnök együtt ültek azon a helyen, ahol a tűzszünetet aláírták, és ami akkor még nem biztosította a békés jövőt. Nagyon fontos volt számomra, hogy sok emberrel beszélhettem, a szemükbe nézhettem, és láttam, mennyire fontos az, hogy ne vegyük természetesnek a békét. Ez a nap nemcsak az emlékezésé, de egyben motivációként is kell, hogy szolgáljon” – így a német kancellár.
A megemlékezéssorozat vasárnap folytatódott. A francia elnök először az elnöki palotában fogadta a csaknem 70 meghívott állam- és kormányfőt, majd együtt mentek át a párizsi Diadalívnél lévő Ismeretlen Katona sírjánál tartott megemlékezésre.
A menetet egy tüntető zavarta meg, a testén „Hamis Békecsináló” - feliratot viselő nőt a biztonságiak gyorsan eltávolították az amerikai elnök konvojától.
Az amerikai és az orosz elnök külön csatlakozott a meghívottakhoz. Az ünnepség után az állami vezetők - Donald Trump kivételével - egy békekonferencián vesznek részt, amelynek nyitóbeszédére Angela Merkelt kérték fel.
Az első világháború 4 éve alatt, 1914 és 1918 között mintegy 19 millió katona és civil vesztette életét.
Az első világháború áldozataiért imádkozott Ferenc pápa a fegyverszünet megkötésének 100. évfordulóján. A katolikus egyházfő a Szent Péter téren összegyűlt tömegnek azt mondta: „Az első világháború súlyos figyelmeztetés mindenkinek, hogy a háború kultúráját el kell utasítani, és minden törvényes eszközt be kell vetni, hogy véget vessünk a világ sok részét még mindig sújtó fegyveres konfliktusoknak.” A katolikus világ templomi harangjai, köztük a Szent Péter-bazilikáé, egyszerre szólaltak meg 13 óra 30 perckor, az évforduló emlékére.