Kína engedélyezte a hongkongi vezetés számára az erőszakos utcai tüntetéseket kiváltó kiadatási törvénytervezet végleges visszavonását. Erre lehet következtetni a hongkongi kormányzó, Carrie Lam szavaiból, aki azt állítja, élvezi a pekingi vezetés teljes bizalmát és ezért döntött a jogszabálytervezet felfüggesztéséről, majd végleges visszavonásáról. A cél a rend helyreállítása mondta a városvezető.
Világos, hogy jelenleg a legnagyobb kihívást az erőszak megfékezése, a törvényesség betartása és a békés állapotok visszaállítása jelenti. Remélem az emberek egyetértenek azzal, hogy az erőszak napról napra mind jobban befolyásolja Hongkong város normális működését, az állampolgárok mindennapi életét
- fogalmazott a kormányzó.
Kijelentésével azt próbálta megcáfolni, hogy ellentétek lennének közte és Peking között. Egy minap kiszivárgott hangfelvételen úgy fogalmazott: „Ha tehetném, bocsánatot kérnék, és egyből lemondanék”. Azt is hozzátette, hogy saját magát okolta a zavargások kitöréséért, a tüntetéseket kiváltó törvényjavaslatot pedig megbocsáthatatlannak nevezte.
Több elemző is arra következtet, hogy a kínai vezetés békésen akarja megoldani a hongkongi válságot, az ugyanis kifejezetten rosszul jött neki az amerikai-kínai kereskedelmi háború közepette. A kérdés csak az, hogy nem késtek-e el a gesztussal. A főleg fiatalokból álló mozgalom ugyanis 5 követelést fogalmazott meg, amelyek közül a városvezetés közvetlen megválasztása lényegében felérne egy nyugati típusú demokrácia bevezetésével.
Természetesen nem tartom elégségesnek a bejelentést. Mi öt dolgot követelünk, amiből csak egyre érkezett válasz, az is három hónap után, ami hatalmas károkat okozott, a rendőrség pedig elképesztő számban tartóztatott le embereket
- közölte egy hongkongi tüntető.
Elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a pekingi vezetés kijelölte a határt, a hongkongi vezetésen keresztül visszavonatta a törvénytervezetet, de ha folytatódnak az erőszakos tüntetések, azt már az eddigieknél is határozottabban fogják leverni.
HírTV