A heroin a legerősebb kábítószerek közé tartozó keménydrog. A tapasztalatok világszerte azt mutatják, hogy rendkívül gyorsan függővé válhat tőle a fogyasztó. A Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) és az Europol, vagyis az Európai Rendőrségi Hivatal 2024 januárjában jelentette meg legújabb, Az EU gyógyszerpiaca: Heroin és más opioidok című tanulmányát. Az adatok alapján látható, hogy Európában bár csökkenő mértékben, de jelen van a heroin, melynek veszélye óriási. A dokumentum összeállítói egyebek mellett bemutatják az Európai Unióban működő „ópiumpiac” legújabb változásait, a kábítószer terjesztését, a heroincsempészet útvonalait, felhasználását, illetve az opiátok Európára jelentett veszélyeit. Ami komoly fejtörést okozhat a hivatalos szerveknek, hogy 2017 és 2021 között a heroin ára 18%-kal csökkent, tisztaság viszont 2011 és 2021 között 38%-kal növekedett.
A heroin a morfin acetilezésével nyert félszintetikus anyag. A morfium a mákból nyert szárított tejnedvben, az ópiumban, egy rendkívül erős narkotikumban található szer. Az opioidok általában olyan anyagok, amelyek a szervezet opioid receptoraihoz kötődnek. Az opiátok közé tartozik például a heroin, a morfium, a kodein és a tebain is.
A XX. század második felében és a XXI. század elmúlt évtizedeiben is Európát jelentős mértékben Afganisztán „látta el” heroinnal. Az európai piacon kapható heroin nagy része, a szintén Afganisztánban termesztett Papaver somniferum ópiummákból származik. Az ázsiai ország mákültetvényeiről évente több száz tonna ópiumszármazék kerül a világ kábítószerpiacaira, amelynek összértéke meghaladja a több tízmilliárd amerikai dollárt, Európába tartó legjelentősebb feketekereskedelmi útvonala pedig a balkáni, a déli, a kaukázusi és az északi útvonalakon keresztül vezet.
A Balkán továbbra is a heroincsempészet egyik fő útvonala maradhat. Bár itt a lefoglalások száma csökkenni látszik, ami a Törökországon és Bulgárián keresztül vezető szárazföldi szakaszon a határellenőrzések szigorításának köszönhető, ugyanakkor a déli útvonalon a heroincsempészet növekedni látszik, amit az iráni és pakisztáni kikötőkből induló és az európai kikötőkben lefoglalt jelentős mennyiségű heroin bizonyít.
Az afgán tálibok 2022 áprilisában bejelentették az ópium termesztésének és előállításának betiltását, ennek következtében az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) szerint az illegális ópiumtermelés jelentős csökkenést mutat Afganisztánban (Drogkutató, 2023.12). Becslések szerint 2022-ben 233000 hektáron 6200 tonna, míg 2023-ban már csak 10800 hektáron 333 tonna volt az ópiumtermesztés és előállítás.
Az ázsiai országban a máktermesztésnek és az ópium termelésének jelenleg csökkenése látszik, de nem szabad megfeledkezni a feketekereskedelem ellátási láncának nyomon követéséről és a kábítószerpiac kockázatmegosztásáról, hiszen a drogkereskedők profitorientáltak, mindig arra koncentrálnak, hogy a változó törvényi, gazdasági és politikai környezetben, jelen esetben minél több heroint és ópiumszármazékot tudjanak eladni.
A heroinkereskedelemben részt vevő bűnszövetkezetek, a bizalmon alapuló, gyakran etnikai vagy rokoni kapcsolatokon alapuló hálózatok üzletorientáltak, együttműködők és alkalmazkodóképesek. Megosztják egymással az erőforrásokat és az infrastruktúrát, a futárokat és a szállítóeszközöket, vagy közös bűnügyi vállalkozásokban vesznek részt.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható
Fotó forrása: Shutterstock