A hágai nemzetközi bíróság elé citálná Nicolas Maduro venezuelai elnököt az argentin államfő. Mauricio Macri erről az ENSZ közgyűlésén beszélt. A nemzetközi szervezet emberi jogi irodája már februárban elküldött egy jelentést a nemzetközi bíróságnak, az ügyész pedig megkezdte a vizsgálatot.
„Újra aggodalmunknak adok hangot, mert az emberi jogi helyzet Venezuelában egyre súlyosabbak. Argentína az Nemzetközi Bíróság elé viszi ezt az ügyet a venezuelai diktatúra emberiség elleni bűnei miatt. Felszólítom Venezuelát, hogy ismerje el a humanitárius válságot, hogy a nemzetközi együttműködés keretében az elüldözött emberek egészségügyi és élelmiszerhiány megoldásra kerüljön. Mi részesei vagyunk a regionális felelősségvállalásnak, ami abban érdekelt, hogy azon venezuelaiak millióinak nehézségeit megoldja, akik részesei ennek az exodusnak, befogadjuk és a társadalom részévé integráljuk őket. Argentína 130 ezer venezuelait fogadott be” – fejtette ki Macri.
A perui elnök is a venezuelai rendszert bírálta. Martin Vizcarra is a nemzetközi bíróság elé vinné Nicolas Madurot.
„Peru elítéli az alkotmányos rend szétszakítását Venezuelában. Továbbra is megoldást fogunk követelni az amerikai államok szervezetében, a Lima csoportban csak úgy, mint a multilaterális szervezetekben, hogy a testvérnemzetünkben a demokrácia újjászülethessen. Megismételjük az aggodalmunkat és elítéljük az emberi jogok súlyos megsértését, amit az ENSZ emberi jogi főbiztossága és az Emberi Jogok Pánamerikai Biztossága is megerősített, kiemelve a törvénytelen kivégzéseket. Peru támogatja a feljelentést a nemzetközi bíróságon, annak érdekében, hogy a Venezuelában elkövetett bűnöket megtorolják” – mondta Martin Vizcarra.
Peru és Argentína mellett Paraguay és Uruguay is tagja annak a csoportnak, akik szerdán benyújtják a keresetüket. Az ENSZ közgyűlésének keddi ülése előtt az Egyesült Államok bejelentette: újabb szankciókat vezetett be Maduro felesége, Cilia Floressel szemben.