A IEA számításai szerint a villamosenergia-fogyasztás 2027-ig évente csaknem négy százalékkal nő. A növekedés elsősorban az ipari termelés villamosenergia-felhasználásának gyors növekedésének, a légkondicionáló rendszerek iránti magasabb keresletnek, a különösen a közlekedési ágazat fokozódó villamosításának és az adatközpontok gyors terjedésének köszönhető. Az IEA szerint a növekedés túlnyomó részét, 85 százalékát feltörekvő és fejlődő országok adják majd.
A tendencia Kínában a legmarkánsabb, ahol a villamosenergia-kereslet 2020 óta gyorsabban nő, mint a gazdaság egésze. A kínai villamosenergia-fogyasztás 2024-ben 7 százalékkal nőtt, és 2027-ig várhatóan évente átlagosan mintegy 6 százalékkal emelkedik. A napelemek, akkumulátorok és elektromos autók villamosenergia-igényes gyártásának gyors bővülése, valamint az elektromos járművek, adatközpontok és 5G hálózatok bevezetése szintén hozzájárul a kereslet növekedéséhez Kínában.
A Nemzetközi Energiaügynökség feltételezi, hogy az alacsony kibocsátású energiaforrások - elsősorban a megújuló energiaforrások és az atomenergia - növekedése összességében elég lesz ahhoz, hogy fedezze a globális villamosenergia-szükséglet növekedését a következő három évben, a fotovoltaikus forrásból származó áramtermelés pedig várhatóan a globális keresletnövekedés mintegy felét tudja majd fedezni.
Forrás: MTI
Fotó: Canva