2011 március 11-én a Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti partvidékét, ezután csaknem 40 méter magas szökőár söpört végig a part menti településeken. A természeti katasztrófák miatt megsérült a fukusimai atomerőmű három reaktora, ami miatt nagy mennyiségű sugárzó anyag került a levegőbe, a vízbe és a talajba is. Összesen mintegy 16 ezren haltak meg a tragédiában, 2500 személyt eltűntnek nyilvánítottak, több százezer helyi lakosnak pedig el kellett hagynia az otthonát. A térség helyreállítása és sugárzásmentesítése akár évtizedekbe is telhet.
Az áldozatokra Tokióban, a császári hercegi pár jelenlétében emlékeztek. Beszédében a trónörökös testvére a helyreállítási munkálatokat sürgette.
„Létfontosságú, hogy továbbra is együtt dolgozzunk, és támogassuk az érintett vidéken élőket. Ne hagyjunk senkit magára nehéz helyzetben, hogy minél előbb visszatérhessenek a rendezett mindennapi életükbe, és a helyreállítás rendben haladjon” – mondta Akishino herceg.
A sugárzásmentesítés azonban új nehézségek miatt tovább késik. A több millió tonnányi szennyezett hűtővíz megtisztítását végző rendszerről ugyanis kiderült, hogy egyes, fokozottan radioaktív elemet nem tud eltávolítani, ezért újra kell kezelni csaknem ezer tartálynyi, a létesítmény közelében tárolt vizet, amit eredetileg a tengerbe engedtek volna. Ez azonban újabb 2 évet vehet igénybe.
„A tárolóhely nagyon nagy problémát jelent, és még az erőműnél is korlátozott a további víztartályok építésének lehetősége. Ilyen körülmények között meg kell gondolni, hogy a víz tárolása tényleg egy hosszútávú lehetőség marad-e” – mondta Ono Akira, a Tepco sugárzásmentesítési szakértője.
A főként halászatból élő környékbeliek attól tartanak, hogy a tengerbe kerülhet a szennyezett víz, ez pedig az élővilágot és megélhetésüket is veszélyezteti. Az erőművet üzemeltető vállalatot közben a térségből kitelepített, 8 éve átmeneti szálláson élő helyiek is beperelték azért, mert a cég csak a minimálisan meghatározott kártérítést hajlandó fizetni számukra.