"Mindent meg kell tennünk, és francia és európai mesterséges intelligenciát kell vásárolnunk, amikor csak lehet" - hangsúlyozta a francia elnök.
"Készek vagyunk-e küzdeni azért, hogy teljesen önállóak és függetlenek legyünk, vagy hagyjuk, hogy a verseny az Amerikai Egyesült Államok és Kína közötti csatára redukálódjon? Ha Európa foglalkozik ezzel a kérdéssel, egyszerűsíti és felgyorsítja a dolgokat, akkor van ütőkártyája" - tette hozzá.
Az államfő úgy vélte, hogy
"a mesterséges intelligencia forradalmasítani fogja a munkavégzésünket", és úgy látja, hogy "ez lehetőséget ad arra, hogy újrateremtsük az iparágaink versenyképességét és termelékenységét, új ágazatokat hozzunk létre, újragondoljuk a munkaidőt és a munkarendeket".
"Nem szabad félnünk az innovációtól" - hangsúlyozta, rámutatva annak kockázatára, hogy "egyesek semmit nem szabályoznak", de arra a kockázatra is felhívva a figyelmet, hogy Európa túl sok szabályt alkot, és "így többé nem lesz képes az innovációra".
Annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia ne váljon "vadnyugattá", Emmanuel Macron bejelentette, hogy a párizsi csúcstalálkozón lesz "egy olyan nyilatkozat, amelyet minden ország és vendég aláírhat teljesen önkéntes alapon, a jogok, a környezet, az információ és a szellemi tulajdon védelmére vonatkozó szigorú elvekkel".
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn "olyan tervet is be fog mutatni, amely körülbelül tíz nagy állami szuperszámítógépet tartalmaz, amelyeket a közkutatásnak szentelnek, vagy amelyek nyitva állnak az európai startupok előtt" - jelentette be a francia elnök.
"Mindez az innováció kontinensét jelenti. Bizalommal kell felkarolnunk és integrálnunk, mert ez lehetővé teszi számunkra, hogy jobban teljesítsünk, jobban éljünk"
- vélte Emmanuel Macron, aki úgy becsüli, hogy "a lakosság számához viszonyítva Franciaország kétségtelenül a világ top 3-ban van a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatók, matematikusok és mesterséges intelligenciával foglalkozó adattudósok számát tekintve".
Kiemelte továbbá, hogy Franciaország képes olyan szuperszámítógépek befogadására, amelyek "95 százalékban karbonmentes" elektromos energiával fognak működni, s emlékeztetett a Franciaország 2030 elnevezésű beruházási tervben 2027-re előirányzott 4 milliárd euróra, amelyet "fokozott magánfinanszírozással" kell kiegészíteni.
A mintegy száz ország részvételével meghirdetett mesterségesintelligencia-csúcstalálkozó keddig tart a francia fővárosban Emmanuel Macron francia államfő és Narendra Modi indiai kormányfő elnökletével.