Korábban mi is beszámoltunk arról, hogy Franciaország tavaly rekordszámú tartózkodási engedélyt adott ki, ami 1,4 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest.
Napok óta több ezren tiltakoznak az Eiffel-torony előtt Párizsban a francia kormány bevándorlásügyi szigorításai miatt. Legutóbb az okmányokkal nem rendelkező külföldi munkavállalók tüntettek.
Szerintük ugyanis igazságtalan a törvény, mert az csökkentené a külföldi munkavállalók fizetését, késleltetné a jóléti juttatások és segélyek kifizetését.
„ Nekünk a rendszerrel van bajunk. Szerintem a köztársaság nem azt mondja ki, hogy kizsákmányoljuk a nehéz helyzetben lévő embereket és utána azt mondjuk nekik, hogy nincs jogotok semmihez. Az összes okmány nélkül rendelkező munkásról beszélek és még a beteg bevándorlókról, akik itt vannak" - mondta a tüntetők egyik szószólója.
A törvénycsomag kisebb kormányválságot okozott Franciaországban. Macron elnök a konzervatív nemzeti erők nyomására vette bele a szigorításokat. A francia bevándorláspárti baloldal szerint viszont elfogadhatatlan a szigorítás.
A francia alkotmánybíróság viszont alig néhány órával később alkotmányellenesnek minősítette a bevándorlási törvénycsomag csaknem felét. Méghozzá éppen a tervezett szigorítások nagy részét.
Jordan Bardella, bevándorlásellenes Nemzeti Tömörülés párt elnöke bírálta az alkotmánybírók döntését, amelyhez szerinte Emmanuel Macron elnök támogatásával hoztak meg.
Benne maradt a törvényben a kormány eredeti javaslata, amely egyrészt szigorúbban lép fel a bűnelkövető külföldiekkel szemben. Ezzel szemben a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban feketén dolgozó külföldiek helyzetét legalizálja, akár több százezer embernek is munkavállalási és tartózkodási engedélyt adhatnak.
A magyarok továbbra sem kérnek az illegális bevándorlásból és a migránsgettókból - ezt mondta Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója videóüzenetében.