A külügyminisztérium szóvivőjének közleménye szerint a miniszter egyhetes útja a tervek szerint Izrael mellett érinti Jordániát, Szaúd-Arábiát, Katart, és az Egyesült Arab Emirátusokat is.
Joe Biden elnök a múlt héten jelezte, hogy szeretné, ha külügyminisztere a térségbe utazna, miután izraeli katonai csapás végzett a Hamászt vezető Jahja esz-Szinvárral. Az amerikai adminisztráció képviselői elmúlt napokban többször hangoztatták azt a véleményüket, hogy az október 7-i támadások értelmi szerzőjének tartott Szinvár halála lehetőséget ad elmozdulni a holtpontról és újraindítani az egyeztetéseket az Izrael és Hamász közötti háború lezárásáról, és a palesztin terrorszervezet kezében lévő több mint 100 túsz szabadon bocsátásáról, valamint lehetőség nyílhat a Hamász nélküli Gázai övezet jövőjéről szóló tárgyalások megnyitására.
Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő közleménye szerint a miniszter megbeszélésein a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek "drámai mértékű" növelését sürgeti majd.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója hétfőn újságírók előtt arról beszélt, hogy információik szerint az elmúlt napokban több segélyszállítmány jutott be a palesztin területre, ami szerinte üdvözlendő, de nem elégséges.
Izraeli közlés szerint Antony Blinkent kedden fogadja Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Jichák Hercog, Izrael államelnöke.
Az amerikai külügyminiszter 2023. október 7-e, a Hamász Izraelt ért támadása óta tizenegyedik alkalommal utazik a Közel-Keletre, hogy ösztönözze a megállapodást a harcok beszüntetéséről, a túszok elengedéséről, valamint a próbálja megelőzni az eszkalációt.
John Kirby hétfőn arról is beszámolt, hogy az amerikai adminisztráció tovább folytatja az erőfeszítéseket Libanonban, hogy az Izrael és Hezbollah közötti fegyveres konfliktus eszkalációját megelőzze és a diplomáciai megoldást sürgesse.
MTI