Az Egyesült Királyság szerint az orosz katonai hírszerzés felelős az elmúlt évek legsúlyosabb kibertámadásaiért, és Moszkva így törekszik a nyugati demokráciák stabilitásának aláaknázására.
„Mi láttuk az orosz katonai hírszerzés próbálkozásait és válogatás nélküli, valamint vakmerő támadásait az olyan szervezetek és intézmények ellen, amiknek nincsen katonai értékük. És látjuk azt is, hogy Oroszország előszeretettel használ olyan fegyvereket, mint a kibertámadások, ezek ellen az intézmények ellen. A NATO-ban mi vállt vállvetve harcolunk a szövetségeseinkkel egységben az ilyen tettek ellen” – mondta Gavin Williamson brit védelmi miniszter.
Hollandiából kiutasítottak négy orosz hírszerzőt még áprilisban miután megpróbáltak betörni a hágai Vegyifegyver-tilalmi Szervezet informatikai rendszerébe. Ezt azonban csak most vagyis hónapokkal később jelentette be a holland védelmi miniszter.
„A holland katonai hírszerzés leállított egy kiberműveletet és négy orosz ügynököt deportált az országból még ugyanazon a napon. A felszereléseiket elhagyták. Ez a művelet segített megakadályozni az OPCW rendszere elleni támadást” – közölte Ank Bijleveld.
A holland hírszerzés szerint az OPCW szakemberei éppen akkoriban dolgoztak a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök elleni angliai gyilkossági kísérletben használt idegméreg azonosításán, illetve a szíriai Dúma városban végrehajtott vegyi támadás vizsgálatán, amikor a négy orosz megpróbálta meghekkelni a rendszert. Oroszország természetesen azonnal visszautasította a brit-holland vádakat.
„A kiberbűnözésről beszélve, tudjuk, hogy a nyugati országoknál bevett szokássá vált szisztematikusan Oroszországot vádolni minden lehetséges bűntettel, különösen a kiberbiztonság terén. Az igazság azonban merőben eltér a nyugati politikai tanácsadók elképzeléseitől, mert a mi országunk az egyik legaktívabb résztvevője a nemzetközi interaktivitásnak, különösen az információs és kommunikációs technológiában” – mondta Maria Zakharova, az Orosz Külügyminisztérium szóvivője.
Az Európai Tanács elnöke is elítélte az orosz kiberaktivitást. „A szovjet lélek még mindig él, ahogy azt a Salisburyben történt támadás is mutatja. Önök tudják a legjobban hol találják ezt meg leginkább és nem Brüsszelben” – mondta Donald Tusk.
A NATO-főtitkár támogatásáról biztosította Hollandiát, és arról tájékoztatott, hogy a NATO folytatja a védelem megerősítését a hibrid fenyegetésekkel szemben.
„Oroszországnak fel kell hagynia meggondolatlan viselkedésével, ide értve az erő alkalmazását a szomszédai ellen, a választásokba való beavatkozási kísérleteket és a széleskörű dezinformációs kampányt” – sorolta Jens Stoltenberg.
Az amerikai védelmi miniszter szerint az oroszokat tetten érték. „Az oroszokat tulajdonképpen a felszerelésükkel együtt kapták el és ezeket az embereket el kell számoltatni, felelősségre kell vonni. Hogy erre hogyan reagálunk az az érintett nemzetek által meghatározandó politikai döntés és mi kiállunk emellett” – nyilatkozta James Mattis.
Az amerikai hatóságok hét orosz katonai hírszerző ellen emeltek vádat amiatt, hogy kibernetikai támadásokat hajtottak végre külföldi intézmények ellen.
„Ezek a rossz szereplők más orosz érdekek miatt is megtorló intézkedéseket hajtottak végre. Megtámadták a Westinghouse-t, egy pittsburghi atomenergia céget, ami nukleáris üzemanyagot szállított Ukrajnának. Megtámadták a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetet, ami nyomozott a szíriai vegyi támadások és az orosz hírszerzés korábbi ügynökének és lányának megmérgezése ügyében. És megtámadtak egy svájci laboratóriumot is, ami az idegmérget vizsgálta amivel mérgeztek” – fejtette ki Scott Brady, amerikai főügyész.
Csütörtökön Kanada is nyilvánosságra hozta, hogy orosz hírszerzők több kibernetikai támadást hajtottak végre az országban. Ottawában nagyfokú bizonyossággal úgy vélik, hogy a GU áll a háttérben.
Tekintse meg a teljes műsort: