Orbán a COVID-19 válságot ürügyként használta fel hogy olyan jogszabályt toljon át, amely lehetővé teszi számára határozatlan idejű kormányzást. Ez az első ilyen diktatórikus lépés Európában, Adolf Hitler 1933-os felhatalmazási törvénye óta.
Két hete írta ezt Soros György lapjában a Magyarországot rendszeresen támadó Guy Verhofstadt.
„Ez Magyarország ügye.”
A belga liberális európai parlamenti képviselő most már Magyarország belügyének tartja, hogy a kormány kezdeményezésére megszűnik a kabinet felhatalmazása. Korábbi kijelentéseit a Hír TV brüsszeli tudósítójának nem akarta kommentálni.
Verhofstadthoz hasonlóan más politikusok is élesen támadták és diktatúra bevezetésével vádolták meg Orbán Viktor miniszterelnököt. A magyar jogálllamiság kérdéséről május 14-én még vitanapot is rendeztek az Európai Parlamentben, ahol a transzneműek jogait is féltették.
Az országot a hazai ellenzék európai szövetségesei támadták a leghevesebben. A Momentum európai parlamenti képviselőit magában foglaló liberális Újítsuk meg Európát frakció volt a leghangosabb a diktatúrát kiáltók kórusában. Kijelentéseikért azonban ők sem akarnak utólag felelősséget vállalni.
Donald Tusk is bírálta Orbán Viktort
A liberálisok mellett a Zöldek is diktatúráról beszéltek, bocsánatot azonban ők sem kérnek.
Európában Olaszországban és Spanyolországban volt a legsúlyosabb a járványhelyzet. Mindkét baloldali kormány külön felhatalmazást kapott a válság kezelésére. A rendeleti kormányzás szükségességét utóbb egy spanyol szocialista képviselő is elismerte.
Orbán Viktort még a Fideszt is magában foglaló Európai Néppárt elnöke is bírálta. Donald Tuskot - Guy Verhofstadthoz hasonlóan - a náci Németország felhatalmazási törvényére emlékeztette a magyar törvény. Ő egyelőre nem kommentálta annak hírért, hogy a kormány felkérésére a parlament szavazni fog a veszélyhelyzeti kormányzás megszüntetéséről.
Hír TV